Zwolniony za lajka? Bardzo dobrze!

Facebook od rana bombarduje mnie wzruszającą historią 29-letniego Michała, pracownika głośnego w ostatnich dniach NC+. W skrócie: Michał polubił na Facebooku tekst o kłopotach swojego pracodawcy i wypowiedział się na ten temat na tablicach kilku równie chętnych do rozmowy znajomych.

Jako świeżo upieczony bezrobotny czuje się najpewniej ofiarą walki o wolność słowa. Współczujecie mu? Ja wcale. Czy należał mu się łagodniejszy wymiar kary? Nie wydaje mi się.

Nie gryź ręki, która cię karmi. Nie kalaj własnego gniazda. Tego typu ludowe mądrości Michał miał na pewno od dzieciństwa wpajane. Dawno przestał być Michasiem i jest już poważnym Michałem. Powinien więc rozumieć konsekwencje takich działań. Nie wali się we własnego chlebodawcę, dopóki jesteś na jego garnuszku. A i po nie przyniesie Ci to uznania w środowisku.

Przez Facebooka można stracić pracę na milion sposobów. Istnieje nawet specjalna grupa na tymże portalu, gdzie ludzie wylewają żale i dzielą się swoimi historiami. Część z nich to faktycznie ofiary środowiskowej hipokryzji i paranoi – jak nauczycielka wyrzucona z pracy za zdjęcie z piwem na wakacjach.

Michał do nich nie należy. Znajduje się w tym samym segmencie, co pewna Amerykanka, która pierwszego dnia w pracy opublikowała status, że już się w niej nudzi. Jako pierwszy skomentował go nowy szef. Treści się domyślacie.

W kwestii budowania marki osobistej czy nawet elementarnej świadomości konsekwencji własnych działań w sieci przed nami wciąż długa droga. Zamiast oburzać się na firmę, wyciągnijcie z głupoty Michała lekcję dla siebie.

Ustawienia prywatności Wam nie pomogą. “Poszkodowany” twierdzi, że pod tym względem wszystko miał poustawiane jak trzeba. Znaleźli się więc życzliwi, którzy donieśli odpowiednim osobom o jego wypocinach.

Jeśli więc już musisz opublikować kolejny durny status – ustaw mu prywatność “tylko ja”. Trust no one.

 

Aha, no i wesołych świąt, białego jajka, itd. Uważajcie na wiadra lodu w poniedziałek.

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: