Media społecznościowe w gastronomii: Jak skutecznie prowadzić social media restauracji?

Bez względu na to, jaki rodzaj kuchni serwujesz, obecność Twojej restauracji w mediach społecznościowych powinna być dla Ciebie priorytetem. Nawet najbardziej starannie opracowane menu, najwyższej jakości składniki czy też dbałość o detale w aranżacji lokalu nie przyciągną do niego gości, jeśli nie zadbasz o odpowiednią komunikację. To, co i w jaki sposób publikujesz na profilu, ma niebagatelne znaczenie w ilości rezerwacji stolików i postrzeganiu Twojej restauracji. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę podczas prowadzenia social media swojego biznesu? 

We współpracy ze Specjalistami z digitalk — agencji, której jestem założycielem  — przygotowaliśmy dla Ciebie aż 12 sprawdzonych wskazówek ze szczegółowym ich omówieniem.

Częstuj się! 

W artykule przeczytasz o:

Gastronomia i social media — idą w parze? Zdecydowanie!

Social media odgrywają obecnie kluczową rolę w marketingu restauracji. Dzięki odpowiednio prowadzonemu social media marketingowi, restauratorzy mogą dotrzeć do swojej grupy docelowej, promować lokal i specjalne oferty oraz budować lojalność klientów. Publikowanie regularnych postów na platformach, takich jak Facebook czy Instagram, pozwala restauracjom na utrzymywanie stałego kontaktu z gośćmi oraz utrzymywanie aktywnych zasięgów, co przekłada się na wzrost popularności oraz frekwencji w punktach gastronomicznych. W związku z tym, wykorzystanie social media marketingu staje się kluczowym elementem strategii marketingowej każdej restauracji, pozwalając na skuteczne promowanie się wśród potencjalnych gości oraz utrzymywanie relacji z już istniejącymi. 

Działania „social media w gastronomii” obejmują różne formy marketingu w mediach społecznościowych. Prowadząc restaurację, należy w obszarze marketingu zadbać także o istotne elementy fanpage’a, jak menu, galeria zdjęć i ważne informacje, z punktu widzenia potencjalnego klienta. Nie mniejsze znaczenie mają płatne rozwiązania w mediach społecznościowych, o czym szerzej w dalszej części artykułu.

Określ strategię Twojej restauracji w social mediach!

Strategia social media powinna stanowić fundament Twoich działań. To plan, dzięki któremu wiesz, w jaki sposób osiągnąć cele biznesowe restauracji za pomocą mediów społecznościowych. Określając cel, kierunek oraz sposób, podejmujesz każdorazowo świadome kroki, oszczędzając tym samym czas na działanie po omacku. Dostrzegasz już jej wartość?

W prowadzeniu profilu dla gastronomii chodzi o coś więcej niż o wrzucenie postu. Aby Twój wysiłek włożony w działania na Facebooku czy Instagramie przynosił rezultaty, musi być dopasowany do Twojej społeczności — tego, kim jest i czego potrzebuje. Opracowanie strategii pomoże Ci spotkać się z ich oczekiwaniami. Tworzenie treści będzie nie tylko prostsze, ale przede wszystkim skuteczniejsze.

Dookreśl kluczowe aspekty, a następnie postępuj zgodnie z przyjętym planem. Konsekwencja i regularność komunikacji to sprzymierzeńcy każdego profilu — nie tylko fanpage’a lokalu gastronomicznego.

Pamiętaj, aby działał on w synergii ze stroną internetową i innymi punktami styku z marką. Tylko za sprawą holistycznego podejścia do komunikacji zbudujesz spójny obraz restauracji u potencjalnych klientów. A to z kolei stanowi clou obecności w social mediach.

Jak to zrobić? Przejdźmy wspólnie przez najważniejsze punkty strategii komunikacji.

Krok 1: Sprecyzuj cel prowadzenia profilu

Aby można było ustalić plan, a dalej ocenić jego skuteczność, należy sprecyzować cel biznesowy, jaki ma realizować. Zadaj sobie pytanie, czego oczekujesz od tego działania marketingowego i na jego podstawie dobierz środki.

Możesz oczekiwać, że dzięki profilowi restauracji:

  • zwiększysz rozpoznawalność marki
  • zbudujesz zaangażowaną społeczność
  • wzmocnisz relacje z potencjalnymi gośćmi
  • zwiększysz ilość gości nie tylko w lokalu, ale i zamawiających online lub z dowozem.

Zdecyduj, co z powyższej listy ma dla Ciebie największe znaczenie i przejdź przez kolejne kroki na podstawie tego założenia. 

Krok 2: Określ słabe i mocne strony Twojej restauracji

Zanim określisz plan komunikacji, poświęć czas na analizę sytuacji wyjściowej. Opracuj listę słabych i mocnych stron Twojego biznesu. Weź pod uwagę zarówno działania w social mediach, jak i to, co definiuje Twoją markę. 

Jakiego rodzaju posty sprawdzały się dotychczas najlepiej? Co sprawiało, że Twoja społeczność mocniej się angażowała? Co jest wyróżnikiem Twojego lokalu — makaron własnej produkcji, nietypowe połączenia smaków, a może darmowa dostawa lub promocja 2+1? Podejdź do tego zadania z dużą precyzją, a ułatwi Ci to pracę nad marketingiem przez kolejne miesiące.

Krok 3: Dokonaj analizy konkurencji swojej restauracji

Weszliśmy w głąb tego, co składa się na Twoją markę, teraz czas zestawić to z działaniami konkurencji. Jak wygląda ich marketing? W których kanałach social media są obecni? Jak często tworzą content? Jaki format wpisów cieszy się największą liczbą reakcji i komentarzy? Ten etap służy do tego, aby pomóc Ci zrozumieć Twoją docelową i zainspirować Cię do działania. Nie myl jednak tego z zero-jedynkowym naśladownictwem. Twój lokal ma wyróżniać się na tle innych, nie stanowić ich kopię. 

Krok 4: Nazwij swoją grupę docelową

Czy wiesz, kto jest Twoim odbiorcą? Są to osoby młode, w przedziale wiekowym 20-30, a może dojrzałe? Może stanowią je na ogół osoby, które pracują nieopodal w korporacjach, a Twoja restauracja jest wybawieniem od konieczności codziennego gotowania? Nie mając wiedzy na temat tego, kim są Twoi klienci, nie stworzysz treści, które będą dla nich atrakcyjne.

Dlatego też sumiennie opracuj ich charakterystykę, notując wszystkie informacje. Uwzględnij przy tym aspekty demograficzne, behawioralne oraz psychograficzne. To z kolei pomoże Ci stworzyć tzw. personę, czyli profil idealnego klienta. W zależności od tego, jaki zakres cen obowiązuje w Twoim punkcie, będzie to warunkowało ilość person.

Krok 5: Ustal język komunikacji

Szczególne znaczenie ma także spójność profilu. Z tego względu należy zastanowić się, w jaki sposób chcesz komunikować się ze swoją społecznością. Określ, jakim językiem będziesz operować i bądź w tym konsekwentny. Swobodny, a może bardziej oficjalny? Postawisz na humor, czy prostotę przekazu? Niezależnie od decyzji, pamiętaj o przyjętym stylu komunikacji podczas tworzenia każdej treści. 

Pamiętaj, że nie tylko słowa wyróżniają Twoją markę. Zwróć uwagę na dobór emotikonów i nadaj dzięki nim odpowiedniego charakteru postu!

Krok 6: Określ kanały i regularność publikacji

W jakich kanałach planujesz być aktywny? Instagram, Facebook, a może dodatkowo TikTok oraz Pinterest? W gastronomii szczególnie istotne są dwa pierwsze z wymienionych, jednak jeśli tylko masz przestrzeń na rozszerzenie działań marketingowych — śmiało! Podejdź jednak do wyboru realnie. Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na social media?

Publikowanie tożsamych treści we wszystkich kanałach nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Konieczne będzie dopasowanie treści do charakterystyki każdego z nich.

Zobliguj się do tworzenia określonej liczby postów tygodniowo, z wyszczególnieniem dni publikacji, a następnie stwórz harmonogram na pierwszy miesiąc. Dalej monitoruj, w jakich godzinach najbardziej aktywna jest Twoja grupa i publikuj posty właśnie w tym czasie. Dzięki temu zdobędziesz zaangażowanie, nim algorytmy zepchną Twoje treści w odmęt serwisów. 

Krok 7: Rozważ linie komunikacyjne

Prowadzenie social mediów to niezwykle angażujące zajęcie. Aby usprawnić ten proces, wyznacz, jakie linie tematyczne możesz stosować na profilu. Dzięki sprecyzowaniu serii wpisów, które będziesz zamieszczać cyklicznie, nie tylko zoptymalizujesz czas poświęcony na marketing, ale też zaktywizujesz społeczność. W końcu wszystkie pomysły powstaną na podstawie ich upodobań i oczekiwań względem profilu Twojej marki.

Nie wiesz, jakie linie komunikacyjne możesz wprowadzić na profil restauracji? Spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowe pomysły! W dalszej części artykułu poznasz aż 7 propozycji.

Krok 8: Określ plan i sposób monitorowania rezultatów

Doprecyzowałeś najważniejsze kwestie, czas na opracowanie planu i wdrażanie go krok po kroku. Na tym etapie powinieneś wskazać częstotliwość monitorowania postępów, a także, na jakiej podstawie będziesz oceniać skuteczność koncepcji. W tym celu wyznacz, tzw. KPI, czyli kluczowe wskaźniki efektywności.

Ocena, która bazuje jedynie na ilości reakcji pod postami, będzie niewystarczająca do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. O tym, jakie wskaźniki kontrolować i jak często wprowadzać zmiany, piszemy poniżej.

Uzupełnij profil „knajpy” o kluczowe elementy

Przeprowadźmy krótkie ćwiczenie. Postaw się na miejscu potencjalnego klienta, który trafił na profil w social mediach nowo otwartej restauracji. Co może być dla niego istotne, zanim zdecyduje się wybrać do niej stacjonarnie lub złoży zamówienie z dowozem?

Z pewnością pomyślałeś o menu — i słusznie. Dzięki niemu może zorientować się nie tylko w dostępnych wariantach dań, ale także ocenić, czy oferowany przedział cenowy jest dla niego akceptowalny. Jednak chcemy zwrócić uwagę na coś dodatkowego — miejsca, w których powinieneś je umieścić. W Twojej gestii jest, aby umożliwić potencjalnemu gościowi kontakt z ofertą, bez włożenia w to wysiłku. Zamieszczając kartę menu wyłącznie na stronie, ryzykujesz, że ten nie będzie wystarczająco zmotywowany, aby przejść całą ścieżkę dotarcia do tych informacji.

Z tego względu zadbaj, aby była umiejscowiona w łatwodostępnych punktach w obrębie profilu — na Facebooku jest ku temu dedykowane miejsce. Uzupełnij menu w formie przejrzystej i spójnej z kolorami marki grafiki, a pojawi się ono w sekcji wyróżnionych u góry Twojego profilu (nie zapomnij o wersji anglojęzycznej!). Z kolei na Instagramie udostępnij je w odpowiednim formacie na Stories (1080x1920px) i dodaj do wyróżnionych. 

Co jeszcze rekomendujemy? Z naszego doświadczenia wynika, że do budowania wizerunku restauracji na Instagramie sprawdza się także przypięcie wyróżnionych: „O nas”, „Nasz zespół” oraz „Dania”. Wykorzystując ten format, możesz opowiedzieć o swoim lokalu, zaprezentować najlepsze potrawy lub ograniczoną czasowo ofertę, a także przedstawić ludzi, którzy tworzą to miejsce. Im więcej zdradzisz zza kulis, tym większe wzbudzisz zaufanie i przyciągniesz kolejnych gości.

W digitalk tworzymy dla naszych klientów jednolite etykiety, aby rezonowały z całością profilu. Koniecznie rozważ to u siebie!

Restauracja na Facebooku i Instagramie — pomysły na posty, które angażują

Opracowanie strategii komunikacji na pewno zainspirowało Cię do realizacji kilku pomysłów. Jednak, jako agencja specjalizująca się między innymi w prowadzeniu profilów social media, zaproponujemy Ci 7 cykli, które możesz wykorzystać we własnym biznesie. Co sprawdza się najlepiej na fanpage’ach lokali gastronomicznych?

Apetyczne zdjęcia

Zdjęcia potraw do absolutna podstawa w branży gastronomicznej. To, w jaki sposób zaprezentujesz swoje dania, będzie miało przełożenie nie tylko na zaangażowanie, ale przede wszystkim na zainteresowanie wizytą w restauracji. Dodawaj ich jak najwięcej na profilu, dbając o to, aby korzystać z zalecanych formatów. W przypadku Facebooka jest to 1080 × 1080 px oraz 1200 × 630 px, z kolei dla Instagrama — 1080 × 1080 px i 1080 × 1350 px.

Dodawaj je solo, jak również z uwzględnieniem haseł. Nie bój się gry słownej i odważnych kreacji. Jak to mówią, „wyróżnij się, albo zgiń”!

Zapowiedzi nowych dań

Co zrobić, aby w dniu premiery nowej karty, lokal był pełen zaciekawionych smakoszy? Budować popyt poprzez social media restauracji właśnie. Publikuj zapowiedzi potraw, mówiąc o ich składowych, powodach, dla których ta opcja uzupełnia ofertę czy też historii tej nowości — można zastosować wiele podejść. 

Pamiętaj o kreatywności! Dużo łatwiej będzie Ci przyciągnąć szereg osób, jeśli podasz to w postaci smacznej komunikacji.

Wideo z procesu przygotowania potraw

Jak pobudzić społeczność do aktywności pod postami? Zaproś ich do… kuchni! Spokojnie, mowa tylko o tej wirtualnej. Żadne zdjęcie czy imponująca grafika nie zatrzyma wzroku gości tak jak wideo z procesu przyrządzania potraw. W formie krótkiego filmu pokaż to krok po kroku (jednocześnie nie zdradzając całej receptury).

To sugestia na post, pod którym nie tylko zgromadzą się liczne reakcje i komentarze, ale przyczyni się to do zwiększenia zaufania względem usługi. W końcu, jeśli nie obawiasz się „wpuścić” za kulisy swojego lokalu, jesteś pewny jakości, jaką oferujesz!

Filmy z szefem kuchni

To kolejny wariant postu, który porwie Twoją społeczność. Wykorzystaj wiedzę szefa kuchni i jego autorytet do zwiększania świadomości na temat serwowanych dań. Regularnie zdradzaj „tajniki” potraw, wyjaśniaj różnice, edukuj grupę odbiorczą w zakresie kulinariów. Oddziałuje to na rozwój profilu, wizerunek marki, jak i samą sprzedaż w lokalu. 

Nie bez znaczenia ma sama forma wideo, która wciąż jest faworyzowana przez algorytmy Facebooka i Instagrama.

W głowie zrodziły Ci się dziesiątki pomysłów w ramach tej serii? Świetnie, działaj!

Kulisy organizacji w lokalu

Przygotowujesz lokal na specjalną rezerwację lub porę lunchową? Będziesz realizatorem jakiegoś ciekawego wydarzenia bądź po prostu wprowadziłeś zmianę w aranżacji? To także możesz z powodzeniem zamieścić w social mediach! 

Seria o składnikach i dostawcach

Nie tylko zaproszenie odbiorców do kuchni wpływa na wzrost zaangażowania i zaufania względem restauracji. Pełne przekonanie co do świadczonej usługi przejawia się również w informacjach o składnikach i dostawcach. Wiesz, że składowe dań w lokalu pochodzą z dobrego źródła? Opowiedz o tym. Podkreślaj, jak dużą wagę zespół przykłada do tego aspektu.

Jeśli masz taką możliwość, zaproś do wideo dostawców i wspólnie zobrazujcie, jak wygląda przebieg Waszej współpracy. 

Kreatywne posty w formie zabawy

Dania na słodko, czy słono? Jak makaron to w sosie śmietanowym, pomidorowym, a może na oliwie? Pytanie o preferencje w formie postu, w którym społeczność może się wyrazić, dodając komentarz, świetnie pobudza do aktywności i wymiany spostrzeżeń. Wykorzystaj to w prowadzeniu profilu social media jak najczęściej!

Na tym jednak nie kończą się możliwości zabawy o tematyce kulinarnej. Zapraszaj swoją grupę odbiorczą do rozwiązywania quizów, zagadek oraz odpowiadania na oczekiwania względem Twojej marki. Zapewni Ci to dwie korzyści: zaangażowanie i wiedzę o upodobaniach gości.

Wykorzystaj potencjał Stories

O wykorzystaniu Stories w mediach społecznościowych restauracji wspominaliśmy już w kontekście zamieszczenia menu, jednak jego potencjał jest dużo większy. Social media służą do dwustronnej komunikacji i w tym celu doskonale sprawdza się właśnie ta funkcjonalność. Regularna publikacja postów to jedno, jednak, aby zbudować mocną więź ze społecznością, warto za pośrednictwem relacji zwracać się do niej i prowadzić dialog.

Na weekend zostały ostatnie wolne stoliki? Napisz o tym. Pracujecie nad nową kartą? Opowiedz o tym i spraw, że będą jej wyczekiwać. Chcesz pobudzić zaangażowanie na profilu? Zaproś ich do ocenienia nowości z karty lub zapytaj o preferencje. Możliwości jest wiele.

Każdy post lub seria wpisów, o której pisaliśmy wyżej, może stanowić punkt odniesienia i posłużyć jako temat do rozwinięcia w relacji. Stawiaj na mówione Stories i naturalne kadry oraz zachowaj przy tym cykliczność, a nie tylko zauważysz zwiększenie zakresu dotarcia profilu restauracji, ale także wzrost liczby odwiedzin w lokalu. 

Zadbaj o wysokiej jakości zdjęcia i wideo

Naturalność w sposobie komunikacji z odbiorcami na Facebooku lub Instagramie pomaga budować relacje, jednak o Twojej usłudze mówi najbardziej to, w jaki sposób eksponujesz dania z karty. Zadbaj o to, aby zdjęcia i wideo były wyraźne, a kolory potraw dobrze oddane. W końcu jemy oczami, prawda?

Jeśli masz możliwość skorzystać z usług profesjonalnego fotografa to świetnie — z pewnością otrzymasz doskonałe kadry. Jednak jeżeli chcesz wykonywać zdjęcia samodzielnie z wykorzystaniem telefonu, zwróć uwagę na kilka fundamentalnych aspektów. 

  • Za każdym razem czyść obiektyw — zaskoczysz się, kiedy zobaczysz, jak wpływa to na jakość!
  • Fotografuj dania do światła, dzięki czemu będą odpowiednio doświetlone.
  • Ujęcia kręć w jakości Full HD lub 4K — to przełoży się na większą szczegółowość obrazu.
  • Dbaj o tło zdjęć — wykorzystaj składniki zawarte w potrawie, zioła oraz pieprz w ziarnach, aby urozmaicić ekspozycję.
  • Ustawiaj ostrość na pierwszy plan, aby nie rozproszyć uwagi tym, co w tle.
  • Unikaj używania filtrów — mają negatywny wpływ na jakość.
  • W ustawieniach na Instagramie włącz opcję przesyłania plików w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu jakość po publikacji zostanie zachowana.

Współpracuj z influencerami

Rozwój social mediów restauracji wspiera w dużym stopniu również influencer marketing. Wykorzystanie wizerunku osoby o okazałym zasięgu, cieszącej się dobrą opinią wśród swoich odbiorców, przekłada się na zainteresowanie ofertą także w restauracjach. Ta forma marketingu może przyciągnąć do Twojej lokalizacji tłumy zachęcone rekomendacją, jednak dobór odpowiedniej osoby powinien być dobrze przemyślany.

Czym więc kierować się szukając influencera do współpracy?

  • Sprawdź, czy jego społeczność jest zainteresowana tematyką gastronomiczną. Przełoży się to na większe zaangażowanie w poście dotyczącym Twojego lokalu.
  • Zweryfikuj, czy jego wizerunek jest autentyczny, a także, czy produkty i usługi, które promuje, rzeczywiście mu odpowiadają. To pomoże w budowaniu zaufania wobec Twojej marki.
  • Oceń jakość tworzonych przez niego treści. Zwróć uwagę na estetykę, wartość merytoryczną i sposób prezentacji, który będzie pasował do wizerunku Twojej restauracji.
  • Przeanalizuj statystyki dotyczące zaangażowania, reakcji oraz komentarzy pod postami. To pokaże, jak aktywna i zaangażowana jest jego społeczność.
  • Zbadaj, czy miał już wcześniej współprace w tej branży. Czy jego rekomendacje przyniosły rezultaty?
  • Upewnij się, że jesteście zgodni co do wartości i etyki — jego wizerunek i działania mogą wpływać na postrzeganie Twojego brandu.

Wiesz już, jakie czynniki brać pod uwagę. Pozostaje kwestia, w jaki sposób znaleźć osobę do kooperacji oraz jak możesz weryfikować jego skuteczność. W tym celu przeszukaj różne platformy społecznościowe (Instagram, Facebook, TikTok czy YouTube) używając odpowiednich hashtagów, lokalnych geotagów oraz tematycznych wyszukiwań związanych z gastronomią, jedzeniem, kulinariami w Twoim regionie. Zidentyfikowałeś potencjalnych kandydatów? Świetnie, nawiąż z nimi bezpośredni kontakt w wiadomości prywatnej, przedstawiając propozycję współpracy. Pamiętaj jednak, aby bezwzględnie zawrzeć w umowie zgodę na wykorzystanie utworów i wizerunku do celów reklamowych — to pozwoli Ci uniknąć potencjalnych sporów zarówno w czasie współpracy, jak i po jej zakończeniu.

Drugą opcją jest skorzystanie z dostępnych narzędzi online. Istnieją platformy do wyszukiwania influencerów, które umożliwiają filtrowanie według lokalizacji, kategorii tematycznych, zaangażowania i innych kluczowych wskaźników. Takie zasoby dostarcza przykładowo Influtool oraz HypeAuditor. Dalej skontaktuj się z nimi, wybierając dogodną formę.

Możesz też skorzystać z usług agencji specjalizujących się w tego rodzaju marketingu. Pomogą Ci w identyfikacji, negocjowaniu i zarządzaniu współpracą.

Jeśli zdecydowałeś się na współpracę z agencją pośredniczącą lub wyszukałeś influencera z wykorzystaniem narzędzia, zyskasz dostęp do statystyk, dzięki którym zmierzysz efektywność tychże działań. W przypadku kontaktu bezpośredniego musisz ustalić, do jakich danych powinieneś otrzymać wgląd. Istotne dla Ciebie i social media restauracji będą: zasięg, zaangażowanie, liczba kliknięć, analityka demograficzna, opinie i reakcje społeczności oraz porównanie zasięgu lub zaangażowania przed i po współpracy. Jeśli jej celem było dokonanie konkretnej akcji w restauracji, jak np. rezerwacja stolika, o to również powinien zostać uzupełniony raport. 

Organizuj konkursy

Konkursy doskonale oddziałują na wzrost zaangażowania i poszerzenia świadomości marki. Możesz zaprosić swoją społeczność do konkursu na najbardziej kreatywną nazwę dania, zdjęcie w lokalu lub recenzję nowego menu. Bezwzględu na to, co będzie stanowić przedmiot zabawy, musisz być świadom, w jaki sposób ją przeprowadzić, aby ta była zgodna z zasadami platform, takich jak Facebook czy Instagram. 

Oczywiście, w tym celu należy sumiennie przygotować regulamin. O czym należy pamiętać podczas jego formowania?

  • Uwzględnij dane organizatora konkursu — nazwa, adres, dane kontaktowe.
  • Określ, kto może brać udział w konkursie (np. wiek i lokalizacja geograficzna).
  • Opisz konkurs — daty rozpoczęcia i zakończenia, zasady, jak wziąć udział, co należy zrobić (np. opublikować komentarz).
  • Wskaż nagrody, które można wygrać oraz przyszłe warunki ich otrzymania (np. termin i sposób odbioru nagrody).
  • Zadeklaruj sposób wyboru zwycięzcy (np. ocena kreatywności).
  • Zawrzyj wymóg akceptacji warunków regulaminu konkursu przez uczestników oraz zwolnienie Facebooka z odpowiedzialności.

W zależności od charakteru konkursu mogą pojawić się dodatkowe informacje, takie jak postanowienia dotyczące przetwarzania danych osobowych uczestników. 

Niedostosowanie się do zasad organizacji konkursów w social media może skutkować wysoką karą finansową lub ograniczeniem funkcji na koncie. Z tego względu warto pierwszy regulamin skonsultować z prawnikiem, aby nie zapomnieć o żadnym istotnym zapisie i tym samym uniknąć nieprzyjemności.

W digitalk organizując konkursy dla naszych klientów, zawsze przyjmujemy kreatywność jako kryterium. Losowanie wymaga pozyskania dodatkowych zgód we właściwych instytucjach, co generuje więcej formalności. 

Jak dobierać hashtagi?

W codziennej pracy agencji obserwujemy dwa błędne podejścia — wykorzystanie zbyt powszechnych hashtagów lub przeciwnie, tych, o niewielkim rozmiarze. Zdarza się również, że nie są one zintegrowane tematycznie. Stosowanie hashtagów zgodnie z dobrymi praktykami pomoże restauracji w social media zwiększyć zasięg dotarcia treści i budować społeczność. Jakie zasady należy więc przyjąć?

Przede wszystkim zwracaj uwagę, aby hashtagi opisywały zawartość postu, jaki publikujesz, aby odpowiadać na zainteresowania Twojej grupy odbiorczej. Dalej, wybieraj te, które są popularne w branży, lecz unikaj tych, które są zbyt powszechne. Dlaczego? Twój post może szybko zniknąć w gąszczu innych treści. 

Wykorzystuj również opcje lokalne, co pomoże dotrzeć do osób w okolicy. Ponadto, w okresie wydarzeń, świąt czy istotnych dni tematycznych, stosuj dedykowane im hashtagi — zwiększy to szansę na zauważenie Twoich wpisów.

Last but not least — stwórz unikalny hashtag dla restauracji. W ten sposób łatwiej prześledzisz zaangażowanie oraz reakcje społeczności. 

Na podstawie powyższych kryteriów stwórz katalog hashtagów z podziałem na trzy kategorie: tematyczne, branżowe oraz brandowe (a więc te, które dotyczą Twojej restauracji), a następnie rotuj nimi w publikowanych postach.

Zapytasz pewnie, jaka liczba będzie trafna? Staraj się używać od 5 do 20 o różnym rozmiarze, aby wykorzystać w pełni potencjał każdego postu.

SEO ma znaczenie na Instagramie!

Zgodnie z najnowszymi dobrymi praktykami, znaczenie na Instagramie mają zarówno hashtagi, jak i słowa kluczowe. Algorytm oczekuje, że uzupełnisz swój post o zwroty lub połączenia słów, które najlepiej oddają Twoją usługę. Najlepiej, jeśli zdołasz wpleść je naturalnie w treść, jednak z uwagi na (zwykle) krótki i swobodny charakter wpisów w gastronomii może okazać się to trudnym zadaniem. Co możesz więc zrobić?

Napisz treść zbieżną z językiem komunikacji, a poniżej zamieść słowa kluczowe, oddzielając je znakiem interpunkcyjnym lub prostym emotikonem dla zachowania estetyki. Na przykład:

Restauracja w Krakowie ▪️ Kuchnia włoska ▪️ Dania wegetariańskie

Dzięki temu zabiegowi algorytm będzie działał na Twoją korzyść, wyświetlając profil w proponowanych, zgodnie z dopasowaniem do grupy docelowej.

Zachęcaj do zostawiania opinii i oznaczeń — pozwól gościom promować Twój punkt

Czy zaskoczymy Cię, pisząc, że pozytywne opinie i oznaczenia są największą siłą każdego lokalu? Najpewniej nie, jednak w praktyce wciąż poświęca się im zbyt mało uwagi. Jak to wygląda u Ciebie?

Oznaczenia zwiększają zasięg docierania postów i informacji o restauracji, podobnie jak opinie, które mobilizują nieprzekonanych do odwiedzin punktu. Nie bagatelizuj więc tego potencjału. 

Idealnie, gdy klienci sami z siebie zdecydują się wesprzeć restauracje w swoich mediach społecznościowych, jednak rzeczywistość zwykle pokazuje inaczej. Coraz rzadziej decydujemy się zamieścić przychylną opinię z własnej inicjatywy. Dużo łatwiej przychodzi nam pisanie o tym, z czym ewentualnie minęły się nasze oczekiwania. Niemniej, nie traktuj tego jako oznakę niedostatecznego zadowolenia z wizyty, a motywację do tego, aby częściej do nich zachęcać poprzez relacje i posty. Możesz to zrobić w postaci prośby, przypomnienia albo — na początek — konkursu. 

Pamiętaj, aby monitorować oznaczenia i reagować na nie, celem budowania relacji. Zmaksymalizuje to też szansę na zetknięcie się z Twoją marką przez osoby, które dotąd jej nie znały.

Jak radzić sobie z negatywnymi opiniami?

Zakładając, że o rekomendacje niejednokrotnie trzeba zabiegać, tak negatywne opinie zdarzają się nieproszone — nawet najlepszym. Bezwzględu jednak, czy komentarz jest przychylny restauracji, czy uderza w nią, Twoim obowiązkiem jest udzielić odpowiedzi. Dlaczego? Brak dialogu stawia w złym świetle Twoje podejście do gości, natomiast cisza w odpowiedzi na krytykę może być odebrana jako równoznaczna z potwierdzeniem.

Zanim odpowiesz na negatywną opinię, ustal, czy dane zdarzenie miało miejsce, a następnie odpisz, zgodnie z prawdą i zachowaniem kultury osobistej. Jeśli w Twoim lokalu popełniono błąd, przyznaj się do niego i zaproponuj rozwiązanie, adekwatne do sytuacji. 

Analizuj wyniki i podejmuj działania

Bez monitorowania wyników, wyciągania wniosków i — na ich podstawie — wdrażania rozwiązań, rozwój mediów społecznościowych restauracji będzie ograniczony. Rady, które zawarliśmy w tym wpisie, są skuteczne i bazują na naszym kilkuletnim doświadczeniu agencyjnym.

Pamiętaj jednak, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Nawet zastosowanie tożsamych reguł dla restauracji o podobnej lokalizacji i profilu działalności mogą przynieść odmienne rezultaty. Dlatego doglądaj, testuj i reaguj aż do uzyskania satysfakcjonujących wyników. 

Jakie zatem parametry warto poddawać analizie?

  • Zaangażowanie, czyli stosunek między liczbą interakcji (lajki, komentarze, udostępnienia) a całkowitą liczbą osób obserwujących Twoją stronę. Wysokie zaangażowanie oznacza, że treści są interesujące dla społeczności.
  • Liczba obserwujących — natężająca się liczba obserwujących świadczy o rosnącym zainteresowaniu Twoją restauracją.
  • Zasięg postów — pozwala zrozumieć, do jak wielu osób dotarły treści.
  • Interakcje z treściami — analizuj, które treści generują najwięcej reakcji, komentarzy czy udostępnień. To pomoże w określeniu preferencji Twojej publiczności i planowaniu przyszłych treści.
  • Liczba kliknięć — śledź liczbę kliknięć w linki prowadzące do strony internetowej. Dzięki temu dowiesz się, jak efektywne są Twoje posty.
  • Czas spędzony na stronie — jeśli linkujesz do swojej strony internetowej, warto śledzić czas, jaki użytkownicy spędzają w jej obrębie. Jeśli trwa to powyżej minuty, może oznaczać zainteresowanie ofertą lub menu.

Przypuśćmy, że analiza wskazała możliwe do zmian obszary. Ile modyfikacji wprowadzać jednocześnie? Wcielanie wielu zmian w tym samym czasie uniemożliwi wywnioskowanie, które z działań miało decydujący wpływ na poprawę.

Wzmocnij działania kampanią reklamową

Postępując zgodnie z powyższymi radami, masz duże szanse na rozwój profilu restauracji na Facebooku lub Instagramie w sposób organiczny. Będzie to jednak wymagać dużego zaangażowania i cierpliwości z Twojej strony lub osób, którym to działanie powierzysz. Budowanie społeczności w social media to długotrwały proces.

Aby zwiększyć efektywność i poszerzyć perspektywy rozwoju biznesowego, możesz zdecydować się równolegle na kampanię reklamową w social mediach. I taką synergię działań rekomendujemy naszym klientom w digitalk. Regularne prowadzenie profilu w połączeniu z promocją restauracji w systemie reklamowym Facebooka daje szybkie i mierzalne rezultaty. 

Zależy Ci na zwiększeniu świadomości na temat Twojego lokalu? Chcesz dotrzeć z informacją o lunchach do osób pracujących w pobliskich biurowcach, a może wizerunkowo zwiększyć zaangażowanie na profilu? To tylko kilka celów, które możesz zrealizować w ramach rozwiązań płatnych.

BONUS: Zaktualizuj wizytówkę w Google

Artykuł poświęciliśmy jednemu kanałowi — social mediom. Żeby rzetelnie przedstawić możliwości promocji restauracji, chcemy dodatkowo zaakcentować znaczenie wizytówki w Google. Co dokładnie ma znaczenie?

W digitalk weryfikujemy, czy nasi klienci zadbali m.in. o:

  • zaimportowanie menu w dobrej rozdzielczości i dwóch językach
  • atrakcyjne zdjęcia wnętrza i potraw z karty
  • zawarcie danych kontaktowych
  • wskazanie lokalizacji
  • podpięcie strony internetowej
  • regularne zbieranie opinii od gości 
  • zaznaczenie dostępnych opcji w ramach usługi (menu dla dzieci, ogródek czy dania wegetariańskie).

Wymienione informacje to niezbędna wiedza dla Twoich potencjalnych gości i szansa na zyskanie nowych, korzystających z wyszukiwania punktów gastronomicznych w okolicy. Sprawdź, czy Twoja wizytówka spełnia powyższe kryteria i dopilnuj, aby każda z opinii nie pozostała bez odpowiedzi.

I jak? Znalazłeś obszary do poprawy? 

Podsumujmy. Jak skutecznie prowadzić social media restauracji? 

Mamy to! Wspólnie przeszliśmy przez 12 zagadnień wraz z wyjaśnieniem. Można śmiało napisać, że wiele już wiesz na temat tego, jak skutecznie prowadzić social media restauracji. Oczywiście, nie sposób byłoby w jednym artykule zawrzeć wszystkie wskazówki, przykłady i możliwości, jednak to solidna baza do prowadzenia skutecznych działań online.

A może chcesz powierzyć media społecznościowe swojego lokalu w ręce ekspertów? Jeśli tak — wiesz, gdzie nas znaleźć i jakimi wartościami kierujemy się, prowadząc działania marketingowe dla naszych klientów. Zapraszamy do współpracy!

Social media w gastronomii da się okiełznać! Stosując odpowiedni marketing, możemy wspólnie zwiększyć rozpoznawalność Twojej restauracji i jej zasięgi w mediach społecznościowych, co przełoży się na więcej gości w lokalu i większą ilość dowozów!