Podcasty o marketingu i nie tylko – 17 ciekawych propozycji

Umarł blog, niech żyje podcast? Zostawmy na boku nawet wygodę korzystania z formy audio. Rzecz w tym, że dzięki jej popularności powstaje mnóstwo świetnego, jakościowego kontentu. Także w tematach marketingowych. Oto podcasty o marketingu, które warto słuchać.

Przekonałem się do podcastów. Towarzyszą mi przy wielu codziennych czynnościach – od prowadzenia samochodu po… zmywanie garów. Pomagają aktualizować wiedzę, być na bieżąco z nowinkami. W końcu nie zawsze mogę sobie pozwolić na czytanie artykułów branżowych w ciągu dnia.

Dlatego wybrałem dla Ciebie moje ulubione podcasty o marketingu (i nie tylko). Każdy podcast na liście krótko opisuję oraz polecam jeden odcinek, który szczególnie zapadł mi w pamięć, a Tobie pomoże poczuć klimat danej audycji.

Miłego słuchania!

 

Konkretnie o marketingu

Na początek trochę bezwstydnej autopromocji.

Przygotowany przeze mnie podcast, który – zgodnie z nazwą – dostarczy Ci konkretnych wskazówek, dzięki którym zwiększysz skuteczność działań marketingowych w swojej firmie. Staram się łączyć twardą wiedzę z doświadczeniem pracy dla klientów i tworzenia własnej agencji i marki osobistej. Zapraszam też gości, których cenię za ich nietuzinkowe spojrzenie na marketing.

Dzielę się w nim swoim własnym marketingowym doświadczeniem oraz wypracowanymi metodami na skuteczną biznesu w Internecie.

Polecany odcinek: Jak promowałem kursy online w 2020 roku.

Dowiesz się z niego w jaki sposób promowałem kursy online w pandemicznym 2020 roku i jak mi ta promocja wyszła.

 

Amy Porterfield

Jedna z bardziej znanych ekspertek od marketingu online. Mam mieszany stosunek do jej audycji. Z jednej strony bardzo sobie cenię dobór tematów, konsekwencję czy jakość produkcyjną.

Z drugiej, nie będę ukrywał, często jestem rozczarowany zawartością – zdecydowanie jest to podcast dla osób początkujących (przynajmniej w moim odczuciu).

Warto go jednak znać z dwóch powodów: Amy zaprasza ciekawych gości (w tym specjalistę od reklam na Facebooku, Ricka Mulready’ego, co mnie szczególnie zainteresowało) oraz potrafi zmotywować do działania.

Polecany odcinek: Get your content house in order

 

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Michała Szafrańskiego – najpopularniejszego polskiego blogera piszącego o finansach – przedstawiać nie trzeba (choć właśnie to zrobiłem). Niech Was nie zmyli nazwa. To coś więcej niż audycja o oszczędzaniu czy zarządzaniu finansami.

Michał dobiera znakomitych gości ze świata biznesu i nie tylko, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i radami. Sam jako przedsiębiorca ma sporo do powiedzenia, na przykład w zakresie narzędzi do marketingu internetowego.

Polecany odcinek: Jak przeprowadzić skuteczną kampanię PR w mediach

 

Mała Wielka Firma

Pierwszy podcast, jaki kiedykolwiek odpaliłem. Nie znam historii polskiego podcastingu, ale to chyba również jeden z najstarszych takich projektów w naszym kraju – przynajmniej w biznesowej odsłonie.

Przesłuchałem wszystkiego jego odcinki – a trochę ich jest! Marek Janowski (początkowo wspólnie z Pawłem Tkaczykiem) opowiadali o tworzeniu i prowadzeniu firmy: od organizacji pracy po marketing oczywiście. Z czasem podcast ewoluował – dziś są to głównie wywiady z gośćmi.

Polecany odcinek: bezczelnie i nieskromnie polecę ten, którego byłem gościem: Docieranie do klientów B2B przez Facebooka

 

Social Media Examiner

Jak rozbujać profil na Instagramie. Czym kręcić wideo pod społecznościówki. Jak promować lokalny biznes na Facebooku. Michael Stelzner i jego goście zadbają o to, byś poznał odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zawsze jestem pod wrażeniem, że otwiera podcast dokładnie tymi samymi zdaniami i z niemal identyczną intonacją za każdym razem ;)

Poziom? Zróżnicowany. Bywają odcinki wymagające uwagi i skupienia (głównie poświęcone analityce), ale nie brak też banałów. Warto jednak, bo nawet opowiadający najbardziej oczywiste rzeczy gość potrafi między zdaniami przemycić perełkę, dla której warto wysłuchać całej audycji.

Polecany odcinek: What marketers need to know about Google Tag Manager

 

Duct Tape Marketing

John Jantsch to guru amerykańskiego marketingu. Niemal 20 lat temu założył Duct Tape, platformę dedykowaną przede wszystkim rozwojowi małych firm. Nie można więc odmówić mu ani doświadczenia, ani interesującego podejścia do tematu. Jantsch w swoim podcaście rozmawia z często nieoczywistymi gośćmi o marketingowych nowinkach i rozwijaniu lokalnych biznesów. I to właśnie lokalność sprawia, że warto pochylić się nad tym projektem. Nawet, jeśli to lokalność zza oceanu.

Polecany odcinek: Making Your Self-Employed Business Sustainably Successful

 

I Love Marketing Podcast

Joe Polish i Dean Jackson mówią o budowaniu list mailingowych, generowaniu leadów, budowaniu ruchu na stronie i wszystkim, co choćby luźno związane jest z marketingiem. Ma być konkretnie, inspirująco, a bywa nawet kontrowersyjnie, o czym świadczy polecany odcinek z Jordanem Belfortem.

Polecany odcinek: The One With Jordan Belfort: The Wolf Of Wall Street

 

Everyone Hates Marketers

Faktem jest, że wszechobecny entuzjazm marketingowych specjalistów może być chwilami ciężkostrawny. Bo ileż można przedstawiać sprzedaż, a więc ciężką orkę na ugorze (zarówno dla marketera, jak i, niekiedy, klienta) wyłącznie jako pozbawioną przeszkód, pasjonującą przygodę?

Everyone Hates Marketers bierze ten problem na klatę. Przyznaje: marketerom zdarza się chodzić na skróty, wręcz oszukiwać, zalewać świat przekazem reklamowym. Ale to nie znaczy, że marketing jest zły i bezwartościowy.

Ten podcast ma pokazywać, jak działać skutecznie i, nazwijmy to, etycznie. I to się chyba sprzedaje, bo Louis Grenier miał rzucić pracę w Hotjar, aby zająć się w pełni tworzeniem nagrań.

Polecany odcinek: How to Build a Genuinely Caring & Committed Community

 

Perpetual Traffic

W poszukiwaniu wiedzy i informacji na temat marketingu z pewnością zdarzyło Ci się trafić na strony Digital Marketera. Podcast tworzony pod auspicjami tego serwisu poświęcony jest przede wszystkim konkretnym strategiom i technikom płatnych działań w sieci. Jest więc o tworzeniu, optymalizacji i jak najlepszym wykorzystywaniu reklam na różnych platformach. Choć, oczywiście, nie tylko.

Polecany odcinek: The Most Important Thing You Need to Dial In When Advertising on Facebook

 

This Old Marketing

Tym razem podcast o content marketingu. Joe Pulizzi i Robert Rose z Content Marketing Institute rozmawiają o najnowszych trendach w tworzeniu treści i ich jak najlepszym wykorzystywaniu w marketingu. Jest sporo tematów dość niszowych z naszego punktu widzenia, bo poświęconych rynkowi amerykańskiemu, ale wśród nich trafiają się absolutne perełki.

Polecany odcinek: Content Marketing = More Marketing, Less Content

 

Prawo dla kreatywnych

Wojciech Wawrzak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i aktywnych młodych prawników, a jego podcast (oraz cała internetowa działalność) skupia się na edukacji w zakresie prawa w sieci. Szczególnie przydatne dla marketerów.

Polecany odcinek: Czy można wysłać zapytanie o zgodę na przesłanie oferty?

 

Jacek Kłosiński

Najmłodszy stażem podcast w tym zestawieniu, ale warto udzielić mu kredytu zaufania. Jacka znam, uwielbiam i szanuję. Świetny człowiek prywatnie, a jeśli chodzi o blogowanie – myślę, że wzór do naśladowania dla wielu. Koncentruje się na produktywności i zarządzaniu sobą w czasie.

Polecany odcinek: Co zrobić, kiedy nie możesz zabrać się za pracę

 

Poniżej znajdziesz kilka podcastów, które zwykłem polecać, jednak od jakiegoś czasu nie są już aktualizowane. To jednak nie powód, by o nich zapominać. Po pierwsze, wiele podcastów wraca po dłuższych lub krótszych przerwach (polecany wcześniej This Old Marketing nie nadawał przez półtora roku), a i dobre treści często są ponadczasowe i warte poznania nawet po upływie dłuższego czasu.

 

Copyblogger FM

Audycja jednego z najbardziej znanych serwisów o copywritingu. Dziś mocniej skupiający się na content marketingu (któż się na nim teraz na skupia), ale zdecydowanie warty uwagi, jeżeli interesuje Cię operowanie słowem w różnych jego wymiarach.

Polecany odcinek: Jak pokonać strach przed sprzedawaniem

The Science of Social Media

Kolejna pozycja na liście poświęcona mediom społecznościowym. Tym razem prosto od Buffera – narzędzia do zarządzania wieloma profilami, które polecałem w swoim e-booku o darmowych narzędziach marketingowych.

Do audycji przyciąga mnie nieoczywisty dobór gości: niekiedy są to biznesmeni, innym razem marketerzy w ciekawych firmach (jak The Next Web), innym razem twórcy innowacyjnych projektów np. społecznych. Warto dać szansę.

Polecany odcinek: I left Google to build Tech Ladies

ConversionCast

Skoro mowa o podcastach twórców internetowych narzędzi, ConversionCast jest kolejnym z nich. Stoją za nim twórcy LeadPages. To o tyle ciekawa audycja, że cały pierwszy sezon składa się z odcinków, w których swoimi doświadczeniami dzielą się pracownicy firmy.

Poznajemy więc od wewnątrz taktyki i techniki, które działają na ich przykładzie – od reklam na Facebooku po optymalizację strony.

Polecany odcinek: How to use SEO to boost conversions

Call To Action

Bardzo ciekawy podcast, ponieważ każdy odcinek jest studium przypadku. Poznajemy historię testu, metody optymalizacji, ciekawego growth hacku i następnie możemy zaaplikować to w swoim biznesie. Taka jest idea twórców (Unbounce) – rady, które można od razu wdrożyć.

Polecany odcinek: Hotjar Success Story

UX and Growth

Identyczne założenia przyświecają twórcom tego podcastu. By porównać sposób podejścia do tworzenia audycji, linkuję również do odcinka, w którym o swoich praktykach w zakresie konwersji opowiadają twórcy Hotjar!

Polecany odcinek: How design impact conversion

 

Tyle ode mnie! Mam nadzieję, że któryś z tych podcastów na stałe znajdzie miejsce w Twojej playliście i wzbogaci Twoją marketingową wiedzę.

 

Artur Jabłoński