Aktualne wymiary grafik na Facebooku [Aktualizacja czerwiec2022]

We wszystkich grupach marketingowych co chwilę pojawiają się te same pytania – „jaka rozdzielczość do zdjęcia w tle”, „proporcje do Cover Photo grupy facebookowej” czy „jakie są poprawne wymiary okładki wydarzenia na Facebooku”. Dlatego stworzyłem repozytorium, a w nim aktualne wymiary grafik na Facebooku, które będą aktualizowane przeze mnie na bieżąco.

To jednak miejsce, w którym przygotowałem coś więcej niż czystą teorię.

Oprócz samego omówienia wymiarów grafik na FB poniżej przedstawiam także propozycje wymiarów, które stosuję u swoich klientów. Zdarza się bowiem, że po przygotowaniu grafiki w wymiarach rekomendowanych przez Facebooka, ta po dodaniu jest nieostra lub rozmyta.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie nieco większej rozdzielczości niż ta, którą proponuje Facebook. Właśnie dlatego oprócz wymiarów rekomendowanych przez Facebooka, znajdziesz tu wymiary, które u mnie sprawdzają się najlepiej.

Oczywiście nie wszystkie wymiary rekomendowane przeze mnie będą idealne do Twojej kreacji. Jak w większości przypadków rozpatrywanych na Facebooku – jest to zależne od wielu czynników.

Z mojego doświadczenia wynika, że podstawą importowania grafik na Facebooka jest dbanie o to, by ich waga nie przekraczała 1 megabajta (w przypadku większości postów – jeśli chodzi o zdjęcie w tle, musisz zmieścić się w 100 kilobajtach). tosując większe, proponowane przeze mnie wymiary, jesteś w stanie tego jednego megabajta nie przekroczyć. ednak wszystko zależy od konkretnej kreacji – od tego ile elementów znajduje się na grafice, z ilu warstw w Photoshopie korzystasz, itd.

Pamiętaj więc o usunięciu zbędnych warstw lub ich spłaszczeniu przed zapisem. Po zapisaniu grafiki (najlepiej w bezstratnym formacie *.png) dobrze byłoby ją skompresować.

Polecam do tego online’owe narzędzie TinyPng lub aplikację na OS X –ImageOptim. Dzięki takiej kompresji zmniejszysz dodatkowo wagę grafiki przed wrzuceniem na Facebooka. W ten sposób zminimalizujesz prawdopodobieństwo kompresji kreacji graficznej przez algorytmy portalu.

Aktualne wymiary grafik na Facebooku

Po teoretycznym wstępie czas na konkrety. Oto aktualne wymiary grafik na Facebooku:

rozmiar cover photo facebook

Wymiary zdjęcia w tle (cover photo) na Facebooku:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 820×312 px. Aby uzyskać najkrótszy czas wczytywania, prześlij plik sRGB JPG o wymiarach 851 x 315 pikseli i rozmiarze do 100 KB. Na urządzeniu mobilnym cover photo zostanie wykadrowane centralnie do wymiaru 640×360 px

Wymiary grafiki w tle (cover photo) rekomendowane przeze mnie: 1025×390 px Maksymalny rozmiar: 100 KB

Zdjęcie w tle rządzi się swoimi prawami. Musi być lżejsze niż inne media wrzucane na Facebooka, a jego widoczność ogranicza się do 820×312 pikseli. Nie oznacza to, że musisz przesłać zdjęcie w dokładnie takich wymiarach. Bez problemu możesz użyć innych proporcji (jeśli masz ochotę możesz przesłać kwadratową grafikę), a przyciąć je dopiero po zalogowaniu na stronę. Pamiętaj jednak, że im mniejsze wymiary zdjęcia tym waży ono mniej, a więc większe prawdopodobieństwo, że nie zostanie skompresowane przy uploadzie.

Wymiary zdjęcia profilowego na Facebooku:

Wymiary grafik rekomendowane dawniej przez portal: 170 x 170 px Wymiary zdjęcia profilowego rekomendowane przeze mnie: 340×340 px

Rozmiar zdjęcia profilowego Facebook

W zależności od urządzenia, na którym wyświetlana jest grafika, Facebook odpowiednio skaluje każdą z nich. Stąd zdjęcie profilowe na komputerach jest wyświetlane jako obraz o wymiarach 168 x 168 pikseli, choć – jak sam Facebook zaznacza – grafikę należy przesłać w wymiarze o co najmniej 180 px w szerokości. Po wielu próbach optymalnym dla mnie rozmiarem okazał się kwadrat 300×300 px.

W ostatnim czasie Facebook zmienił tu swoje zalecenia – teraz rekomendowanym rozmiarem jest kwadrat o boku 340 px i taki faktycznie sprawdza się najlepiej. Dzięki takiej rozdzielczości nadal zostajemy przy niewielkiej wadze pliku, a Facebook skaluje nasze – większe niż rekomendowane zdjęcie – do własnych rozmiarów (170x 170 px). Mimo wszystko w ten sposób zaimportowana przez nas grafika pozostaje ostra.

Grafika z niespodzianką/ dotknij Ronaldo/ dotknij mojego nosa:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: – Wymiary grafik rekomendowane przeze mnie: 400×960 px

Od pewnego czasu Facebook zamiast zmniejszać długie grafiki, wyświetla tylko ich część. To idealna okazja, aby przedstawić w ten sposób promocję i nagrodzić odbiorcę, który kliknie w grafikę.

Poniżej parę przykładów:

RonaldoMój nos ;)

Jedyne czego potrzebujesz do stworzenia takiej grafiki, to odpowiednie wymiary. Facebook sam ją skróci w widoku newsfeedu i sam pokaże ją całą, po kliknięciu.

Rozmiary grafik facebook zdjęcie pionowe

Infografika/ pionowe zdjęcie:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 800×1000 (format 2:3) Wymiary infografiki rekomendowane przeze mnie: 500×750 px

Coś dla fotografów lub fanów infografik – Facebook w końcu zdecydował się na wyświetlanie zdjęć w stosunku 2:3 w pełnej rozdzielczości. W pełnej, tj. bez pomniejszania. Oczywiście kompresja nadal zachodzi i musimy trzymać się określonych wymiarów oraz starać się nie przekroczyć jednego megabajta. Jednak wszelkie zdjęcia oraz grafiki w tym stosunku boków będą wyświetlane w newsfeedzie prawidłowo, bez ucinania czy pomniejszania. Warto zainteresować się tym formatem, jeśli publikujesz infografiki lub chcesz zwiększyć powierzchnię reklamy – szczególnie w przypadku kampanii skierowanych do użytkowników telefonów komórkowych.

Okładka wydarzenia:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: Wybierz obraz o rozdzielczości wynoszącej co najmniej 400 x 150 px.
Wymiary okładki wydarzenia na Facebooku rekomendowane przeze mnie: 1200×628 px

wymiary grafik na facebooku - okladka wydarzenia

Mimo że Facebook podaje konkretne wymiary, według których powinno przygotować się grafikę okładkową do wydarzenia, skorzystanie z wymiaru reklamowego (jak w przypadku reklam na ruch) okazuje się bardziej praktyczne. Po pierwsze przygotowana tak grafika się nie rusza (facebookowe wymiary można przesunąć w bok). Po drugie od razu nadaje się do sponsorowanej reklamy wydarzenia.

Wymiary grafik na Facebooku | Zdjęcie w tle/ cover photo grupy:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 1640×856 px (format 1,91:1)

Choć Facebook wyświetla coverowe grafiki grupy w rozmiarze 820×462 px, sam podaje prawie dwa razy mniejszy rekomendowany rozmiar. Z mojego doświadczenia wynika natomiast, że najlepiej sprawdza się grafika o wymiarach 1640×923 px, gdzie, dzięki większej niż domyślna rozdzielczości, dostajesz finalnie ostrzejszą grafikę, która dobrze wygląda zarówno na mobile jak i na desktopie.

Pamiętaj jednak, że dolna część grafiki na komputerach będzie niewidoczna. “Schowa się” w interfejsie przeglądarki, podczas gdy na mobile będzie widoczna cała. Bierz to pod uwagę w trakcie projektowania np. elementów z twarzą, aby uniknąć niechcianych niespodzianek.

Wymiary grafik na Facebooku | Reklama karuzelowa:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 800×800 px Wymiary grafik do reklamy karuzelowej rekomendowane przeze mnie: 1080×1080 px

W dokumentacji Facebooka możemy znaleźć dwa wymiary dla kwadratowych zdjęć karuzelowych. Kiedy tylko możesz (tj. waga pliku na to pozwala), używaj tego większego. Karuzela i tak będzie skalowana do mniejszych kwadratów, a dzięki zastosowaniu większej rozdzielczości otrzymasz lepszą jakość pojedynczej grafiki.

Facebook Ads – ruch, konwersje itd. (przejścia do witryny, linki, zadzwoń teraz, napisz na messengerze, lead ads, oferta itd.):

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 1200×628 px lub kwadrat 1080×1080 px
Wymiary grafik rekomendowane przeze mnie: 1080×1080 px lub 1200×1200 px

W przypadku grafiki reklamowej nie ma potrzeby korzystania z większych rozmiarów. Możesz jednak skorzystać z innych formatów, które od niedawna (choć jeszcze nie na wszystkich kontach reklamowych) wprowadził już Facebook. W części reklam, które ustawiam dla swoich klientów stosuję już bowiem grafiki w formacie 1:1 (wymiary jak przy reklamie karuzelowej).

Wymiary grafik na Facebooku | Polubienia strony:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 1200×444 px Wymiary grafik rekomendowane przeze mnie: 1200×628 px lub 1200x1200px

Podobnie jak w przypadku reklam kierujących odbiorcę na zewnętrzną witrynę, tutaj także nie musisz przygotowywać grafiki o dokładnych wymiarach (będziesz mógł ją dociąć po załadowaniu na Facebooka). Pamiętaj jednak, że im mniej pikseli na grafice, tym mniej ona waży, a, co za tym idzie, jest mniejsze prawdopodobieństwo pogorszenia jakości przez Facebooka. Dlatego zawsze zalecam stosowanie się do rekomendowanych wymiarów.

Wymiary grafik na Facebooku | Zdjęcie/ grafika na fanpage:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 1200×900 Wymiary grafik rekomendowane przeze mnie: 1080×1080 lub pionowo

Przygotowując grafikę według rekomendowanych przez Facebooka wymiarów, otrzymasz prostokątny obraz. Możesz jednak oszczędzić obcięte piksele i przygotować grafikę o wymiarach 1200×1200 px lub 1080×1080 px (szczególnie rekomenduję tę drugą rozdzielczość).

Wymiary grafik na Facebooku | Facebook/Instagram Stories:

Wymiary grafik rekomendowane przez portal: 1080×1920 lub 900×1600

Rozdzielczość minimalna dla relacji wynosi 600 x 1067 px