Ile kosztuje reklama w Google Ads i od czego to zależy?

Jak się pewnie domyślasz, na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Na koszt reklam wpływa wiele czynników, a jedyna dobra odpowiedź to “to zależy”. W tym wpisie postaram się pokazać Ci od czego. Tym samym mam nadzieję, że ułatwię Ci zrozumienie tych zależności oraz określenie odpowiedniego budżetu reklamowego dla Twojej firmy.

Ile kosztują reklamy w Google Ads (dawniej Google Adwords) i od czego zależy budżet kampanii? 

Ustaliliśmy już, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, ile kosztuje reklama w Google. Co jednak sprawia, że niektóre reklamy są droższe od innych? Niżej znajdziesz zbiór czynników, które będą wpływały na te ceny. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, w jaki sposób Google określa koszt reklamy.

Jak system Google Ads określa ile będzie kosztować reklama? 

Google Ads określa koszt za kliknięcie (CPC) reklamy na podstawie systemu licytacji. System sprawdza najpierw, czy inni reklamodawcy stają do aukcji na te same słowa kluczowe związane z wyszukiwaniem użytkownika. Jeśli tak, wszystkie te reklamy umieszcza na licytacji. Każda z nich oceniana jest pod kątem kilku czynników. 

Wskaźnik jakości (Quality score)

Wskaźnik jakości to ocena, którą przyznaje Google Twojej reklamie w odniesieniu do tego, jak dobrze sama reklama, ale i strona docelowa odpowiadają wyszukiwanej frazie. Wskaźnik jakości składa się z czynników takich jak: współczynnik klikalności (CTR – click-through rate), dopasowania reklamy do wyszukiwanej frazy, jakość strony docelowej, doświadczeń użytkownika na stronie itp. Im wyższy wskaźnik jakości, tym niższy koszt reklamy.

Ranking reklam (Ad rank)

Następnie Google oblicza Ad Rank dla każdej konkurencyjnej reklamy, określając czy i gdzie Twoja reklama będzie się pojawiać w obszarze płatnych wyników. Najwyższa oferta, czyli kwota, którą jesteś gotów zapłacić za kliknięcie w Twoją reklamę, pomnożona przez Twój wynik jakości, określa Twój Ad Rank.

Czym jest CPC – koszt za kliknięcie?

CPC, czyli koszt za kliknięcie to nic innego, jak kwota, którą jesteś w stanie wydać za jedno kliknięcie w Twoją reklamę. Jak sama nazwa sugeruje — płacisz tylko wtedy, gdy ktoś w nią kliknie.

Możesz teraz dojść do wniosku, że Twoja oferta musi być najwyższa, by Google wyświetlało Twoje reklamy. Nie zawsze jednak musisz dać najwyższą stawkę, by tak się stało. Możesz zapłacić mniej za kliknięcie niż inny reklamodawca i mimo to zająć wyższe miejsce na aukcji. Jak to możliwe? Dzieje się tak, gdy Twoja reklama ma wyższy wynik jakości. Dzięki temu reklamodawcy z mniejszym budżetem w Google mogą konkurować z tymi, którzy mają duże budżety.

Koszt średniego kliknięcia w Google to ok. 1 – 3 zł w przypadku bardziej konkurencyjnych fraz. Musisz mieć jednak świadomość, że będą również takie, gdzie jedno kliknięcie będzie kosztować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych. Co jednak, jeśli nie masz dużego budżetu i takie jedno kliknięcie jest w stanie niemal w całości do zużyć?

Kampania z małym budżetem reklamowym – czy to możliwe?

Możesz prowadzić kampanię w Google Ads z małym budżetem. W tym przypadku, aby maksymalnie wykorzystać potencjał reklamy, powinieneś dokładnie określić, do kogo chcesz docierać oraz zadbać o lejek marketingowy. Im mniejszy masz budżet, tym lepiej powinieneś zaplanować swoją kampanię, więcej wiedzieć o swojej grupie docelowej, słowach kluczowych itd.

Czym jest jednak mały budżet? Wszystko zależy od tego, do jak dużej grupy osób chcemy docierać. Inne kwoty będą potrzebne, gdy będziemy planować reklamę restauracji, która kierowana będzie tylko do osób na obszarze 2 km od lokalu, a inne w przypadku sklepu internetowego działającego na terenie całej Polski oraz mającego wiele produktów w ofercie.

Specjaliści digitalk rekomendują klientom, by zaczynać działania reklamowe z budżetem na poziomie 100 zł dziennie. Ta kwota pozwala zadbać o każdy etap lejka marketingowego i zaplanować strukturę kampanii tak, by miała ona sens i szansę przynosić najlepsze wyniki.

Jest to jednak sytuacja optymalna. Możesz prowadzić działania reklamowe ze znacznie mniejszym budżetem. Niżej podpowiem Ci jak go określić.

Jak zaplanować budżet kampanii Google Ads

Aby zdefiniować budżet, jaki będzie Ci potrzebny, musisz zacząć od określenia celów oraz struktury kampanii. Możemy tutaj przyjąć, że aby kampania działała efektywnie, dobrze by było, gdyby generowała przynajmniej 20-30 kliknięć w ciągu jednego dnia. Kampania może przynosić Ci zyski również z mniejszą liczbą kliknięć, jednak im ta wartość mniejsza, tym trudniej.

Aby sprawdzić, ile będzie kosztowało Cię jedno kliknięcie, możesz skorzystać z planera słów kluczowych Google. Znajdziesz w nim średni koszt za kliknięcie w reklamę na dane słowo kluczowe. Niestety muszę przyznać, że te szacunki nie są precyzyjne. Często koszt może być wyższy, ale i wielokrotnie niższy. Przyjmijmy jednak, że jest on dobrym punktem wyjścia do przygotowania obliczeń.

Ważna będzie struktura kampanii. Przyjmijmy, że chcemy uruchomić kampanię produktową. Planując ją, powinniśmy uwzględnić różne grupy produktów, jednak zacząć od tych, które przynoszą nam największe zyski. W miarę upływu czasu możemy rozwijać ją o kolejne produkty.

Tworząc plan działań, dobrze będzie nie pomijać również kampanii zasięgowej, która ma za zadanie pozyskać ruch (pamiętaj o lejku marketingowym). Informuje ona o naszych produktach nowych odbiorców, jednak nie ma na celu generowania sprzedaży. Rekomenduję, by na ten typ kampanii przeznaczyć ok 20% ogólnego budżetu.

Wiesz już, ile kliknięć potrzebujesz oraz ile będzie Cię kosztowało każde z nich. Możesz teraz obliczyć budżet Twojej kampanii.

Chciałbym ostrzec Cię jeszcze przed jedną rzeczą, którą dosyć często widzę w działaniach osób zaczynających przygodę z Google Ads. Na wyniki powinieneś poczekać. Nie wykonuj nerwowych ruchów — kampania musi mieć czas, by nauczyć się tego, jak działać i zacząć generować pożądane rezultaty.

Od czego zależy koszt reklamy Google Ads?

Słowa kluczowe i konkurencja

Jak już wspomniałem, wybór słów kluczowych jest jednym z głównych czynników, jaki determinuje koszt reklamy w Google Ads. Popularność i konkurencyjność określonego słowa kluczowego mają bezpośredni wpływ na koszt kliknięcia (CPC — cost per click). Te bardziej popularne słowa kluczowe, takie jak np. “ubezpieczenia OC samochodu” czy “hotele w Gdańsku”, często mają wyższe ceny CPC niż mniej konkurencyjne frazy. Jednak jeśli wybierzemy bardziej specyficzną frazę, jak np. “restauracja włoska w Bydgoszczy” to koszt za kliknięcie będzie niższy.

W kontekście reklam w wyszukiwarce Google konkurencja odnosi się do liczby innych firm lub reklamodawców, którzy rywalizują o te same słowa kluczowe lub podobne grupy docelowe. Im większa konkurencja na rynku reklamowym, tym wyższe są ceny kliknięć oraz innych wskaźników kosztów reklamy. Na konkurencję wpływać będą:

Branża

Niektóre branże są naturalnie bardziej konkurencyjne niż inne. Należą do nich np. finanse, ubezpieczenia czy nieruchomości. Często firmy z tych obszarów inwestują w reklamy wyższe kwoty, co dodatkowo podnosi ceny CPC. 

Sezon

Konkurencja może być również uzależniona od sezonowości. Na przykład przed świętami, wakacjami czy black friday wiele firm zwiększa swoje wydatki na reklamy online, co wpływa na konkurencję i ceny CPC w tym okresie.

Lokalizacja

Koszt reklamy będzie różnić się w zależności od lokalizacji geograficznej, ponieważ popyt na słowa kluczowe może być różny w różnych regionach. Na przykład, reklama restauracji w Warszawie będzie droższa niż dla restauracji w małym miasteczku.

Targetowanie na konkretne lokalizacje zapewnia, że Twoje reklamy są widoczne tylko dla użytkowników Google w wyznaczonych lokalizacjach. Mogą obejmować duży obszar, jak kraj czy województwo lub bardzo ograniczoną przestrzeń, taką jako niewielki obszar wokół Twojego sklepu.

Aby optymalizować wydatki na reklamę, możesz przeznaczyć większą część budżetu na określone obszary geograficzne, tak samo, jak możesz go przeznaczyć na określone godziny w ciągu dnia.

Zarządzenie harmonogramem

Określenie harmonogramu reklam polega na wybraniu czasu, kiedy chcesz, aby Twoje reklamy były widoczne dla potencjalnych klientów. Jest to szczególnie przydatne dla lokalnych firm, które chcą przyciągnąć klientów do fizycznego punktu sprzedaży. 

Jeśli posiadasz np. kawiarnię otwartą tylko do 19:00, prawdopodobnie nie będziesz chciał wydawać pieniędzy na reklamę po tej godzinie. W końcu klienci, którzy ją zobaczą i tak nie skorzystają z Twojej oferty, gdyż lokal będzie już zamknięty. Możesz także określić, że Twoje reklamy mają być emitowane przez cały dzień, ale przeznaczysz większą część swojego dziennego budżetu na godziny, w których chcesz zwiększyć widoczność.

Sposób zarządzania kontem reklamowym

Skuteczne zarządzanie kontem może również wpływać na koszty reklam w Google. Uruchomienie reklam, jednak pominięcie wprowadzania ulepszeń nie przyniesie dobrych rezultatów. Aby utrzymać niskie koszty i maksymalizować zwroty z Google Ads, powinieneś:

  • Prawidłowo zaplanować strukturę konta Google Ads.
  • Analizować dane dotyczące wydajności i wprowadzać ulepszenia na podstawie wniosków.
  • Regularnie przeglądać i optymalizować listy słów kluczowych.
  • Przeprowadzać regularne audyty konta

To tylko część z czynników, które mają wpływ na konkurencję, a co za tym idzie – na koszt jednego kliknięcia w Twoją reklamę. 

Czy warto inwestować w prowadzenie kampanii Google Ads?

Google jest potężną platformą reklamową, która może znacznie pomóc w dotarciu do dużej i dokładnie wyselekcjonowanej grupy odbiorców. Zapewnia mierzalne rezultaty, co pozwala precyzyjnie ocenić skuteczność reklam, ofert, słów kluczowych i stron docelowych. Oto kilka powodów, dla których inwestycja w Google Ads może być opłacalna:

  • Płatne reklamy Google pojawiają się natychmiast na górze wyników wyszukiwania (SERP).
  • Google Ads umożliwia precyzyjne targetowanie słów kluczowych, demografii, lokalizacji oraz zainteresowań.
  • Dzięki Google Ads możesz dokładnie śledzić, które reklamy, oferty, słowa kluczowe i strony docelowe działają najlepiej.
  • Jest to sposób dotarcia do dużej i jasno określonej grupy odbiorców.

Jednak to, czy Google Ads będzie opłacalny dla Ciebie, w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze będziesz zarządzać swoim kontem. Osoby, które regularnie przeprowadzają audyty, dbają o jakość swoich reklam i stron docelowych, śledzą aktualizacje platformy oraz testują i wprowadzają optymalizacje oparte na danych, osiągają najlepsze wyniki.

Tutaj znajdziesz więcej wpisów o Google Ads:

ChatGPT w kampaniach Google Ads. Twórz skuteczne teksty reklam z AI

Google Ads czy Facebook Ads – czy WARTO reklamować się tam jednocześnie?

Sprawdź, co robi Twoja konkurencja w Google Ads