Co to jest landing page i jak go skutecznie wykorzystać?

Landing page to niezwykle istotna strona w procesie zakupowym. To na niej możemy ostatecznie przekonać klienta do zakupu, wypełnienia formularza, zapisu na webinar lub innej pożądanej akcji. Jak więc wygląda strona docelowa i co powinna zawierać, by być skuteczna? O tym Ci dzisiaj opowiem.

Co to jest landing page?

Landing page to specyficzny rodzaj strony internetowej. To właśnie na niej “ląduje” potencjalny klient po kliknięciu w reklamę, wezwanie do działania (przycisk CTA) albo na przykład w link zawarty w newsletterze. Co ważne, dana strona docelowa jest stworzona tylko pod jedną kampanię, która ma za zadanie pozyskiwać klientów na konkretny produkt lub usługę.

Po co tworzy się stronę lądowania?

Stronę lądowania tworzy się po to, by odwiedzający spełnił na niej precyzyjnie określony cel. Najczęściej celem landing page jest konwersja. A taką konwersją, zależnie od sytuacji lub typu promowanego produktu/usługi, może być dokonanie zakupu, wypełnienie formularza z danymi kontaktowymi czy choćby zapisanie się na webinar. To jednak nie wszystko. Landing page jest stroną, którą możemy wykorzystać na przykład również do zmierzenia zainteresowania nową ofertą, którą dopiero planujemy wprowadzić na rynek (przedsprzedaż).

Co więcej, landing page jest też świetnym źródłem generowania leadów. Dostarczy nam bowiem wielu potencjalnych klientów. Nawet jeśli w danym momencie nie będąchcieli skorzystać z oferty, 

Ogólnie rzecz biorąc, to właśnie na landing pages klienci mają podjąć ostateczną decyzję o zakupie bądź innej konkretnej akcji, do jakiej chcemy ich przekonać. Jest to więc niezwykle ważne miejsce w procesie zakupowym. Musimy o nie odpowiednio zadbać, by spełniało swoją rolę jak najlepiej i przynosiło wysokie wskaźniki konwersji. 

Czy strona główna i landing page to to samo?

Zupełnie nie.

Jak już wiesz, założeniem landing page’a jest to, że spełnia on jeden, określony przez Ciebie cel marketingowy – najczęściej sprzedaż. Strona główna zaś ma takich celów wiele. Może pełnić kilka funkcji, od informacyjnej po na przykład sprzedażową, a także kierować użytkowników na wiele podstron.

Landing page nie posiada też funkcji, jakie są niemal kluczowe dla strony głównej. Nie ma zatem menu, podstron czy zróżnicowanych opcji nawigacyjnych. Strona lądowania jest skonstruowana dużo prościej – ma bowiem przede wszystkim przyciągać uwagę i przekonywać klienta do danego produktu/usługi, prezentując ich najważniejsze informacje.

Nie popełniaj więc błędu, jaki nadal można spotkać i nie kieruj potencjalnych klientów z reklam na Twoją stronę główną. Pamiętaj – od tego jest landing page!

Jak stworzyć skuteczny landing page?

Skuteczny, wartościowy i przemyślany landing page musi spełniać kilka istotnych cech.

Przede wszystkim, przy tworzeniu strony landing page koniecznie trzeba zadbać o jej przejrzystość oraz czytelność. Strona docelowa ma bowiem przyciągnąć uwagę i utrzymać koncentrację internauty na przedmiocie kampanii. Oznacza to, że musi być jasna i zrozumiała. Nie powinno być na niej miejsca na żadne rozpraszacze czy niepotrzebne linki. Ma być tam sam konkret, związany z celem takiego landing page.

Bardzo istotne jest również to, by projektując landing page upewnić się, że jest on dopasowany do grupy docelowej. Jak już wiesz, strona lądowania ma być miejscem, które ostatecznie przekona do zakupu. Dobrze więc, aby dostarczyło odbiorcom takiego typu informacji, jakiego szukają. Pod względem designu i grafiki landing page powinien zaś wpasowywać się w charakterystykę i szatę Twojej marki.

Na landing page’u musi się oczywiście znaleźć również jego najważniejszy element – widoczne, wyeksponowane i przekonujące call to action. Bo to przecież właśnie o kliknięcie w ten przycisk walczymy. :)

Jak promować landing page?

Aby ktoś wylądował na landing page, musi na niego jakoś trafić. Skąd wiec skierować tam użytkownika?

Ano, landing page możesz promować przede wszystkim poprzez działania płatne, a więc kierowanie na niego reklam. Użytkownik ma wtedy wylądować na tej witrynie po wykonaniu pożądanej akcji, czyli kliknięciu CTA związanego z naszą kreacją reklamową. Warto więc wykorzystać systemy takie jak Facebook Ads czy Google Ads i promować się w ten sposób.

Ruch na landing page można przy tym kierować również organicznie. Fantastycznym sposobem ku temu jest chociażby e-mail marketing. Personalizowany newsletter nadal potrafi dostarczyć wiele wartościowych leadów. Pomoże też z pewnością aktywna promocja poprzez social media oraz zoptymalizowanie strony pod SEO. Dzięki tej ostatniej opcji użytkownicy będą mogli trafić na nasz landing page organicznie z poziomu wyszukiwarki. Oczywiście, jeżeli będzie odpowiednio spozycjonowana.

Podsumowanie

Jak widzisz, landing page jest niezwykle istotną stroną w procesie zakupowym. W końcu to na niej często zapada ostateczna decyzja klienta co do skorzystania z Twojej oferty.

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już wszystko na temat landing page. Nie tylko, do czego służy, ale także co powinna zawierać dobra strona docelowa, by skutecznie spełniała swój cel i przekonała klienta do konwersji.

Mam nadzieję, że będziesz potrafił / potrafiła wykorzystywać te informacje w praktyce, a wskaźniki na Twoim landing page’u będą na świetnym poziomie. I tego Ci właśnie życzę!

Do przeczytania,

Artur Jabłoński