Facebook, Instagram — kiedy najlepiej publikować posty?

Zobacz, kiedy najlepiej publikować posty na Facebooku i Instagramie

Wiedza na temat optymalnego terminu publikacji w mediach społecznościowych jest istotna. Chociażby ze względu na zwiększenie prawdopodobieństwa dotarcia do większej liczby odbiorców. Im więcej osób zobaczy Twój post i wejdzie z nim w interakcję, tym do szerszego grona potencjalnych klientów uda Ci się dotrzeć. Tworzenie angażujących i intrygujących treści buduje świadomość marki i zaufanie odbiorców.

Kiedy zatem najlepiej publikować posty na Facebooku i Instagramie, by osiągnąć jak najlepsze wyniki? Czy naprawdę istnieje uniwersalna „najlepsza pora”, gwarantująca wysoki poziom zaangażowania? 

Jak czas publikacji postów na Facebooku i Instagramie wpływa na zasięg?

Jeśli zwykle publikujesz treści w mediach społecznościowych w czasie rzeczywistym, możesz zdecydować się na publikację w najwygodniejszym dla Ciebie momencie. Jednak czas może mieć znaczący wpływ na dane, a tym samym zmniejszyć efektywność stworzonego contentu. Co więcej — posty mają ograniczony „czas życia”, w którym wyświetlane są Twoim docelowym odbiorcom.

Wiedząc, kiedy większość użytkowników jest aktywna na profilach Twojej marki w mediach społecznościowych, jesteś w stanie skutecznie przekonwertować więcej użytkowników z leadów na klientów. Wiele osób korzysta z mediów społecznościowych w czasie wolnym — podczas posiłków, odpoczynku czy przerwy w pracy. Publikując treści w porze, w której Twoi odbiorcy są zajęci, zwiększasz ryzyko osiągnięcia minimalnego zasięgu.

Jak w każdych marketingowych działaniach, przede wszystkim musisz się zastanowić, kim w zasadzie są Twoi odbiorcy i czym na co dzień się zajmują. Przedstawiciele różnych branż powinni zatem publikować posty w mediach społecznościowych w różnym czasie, by zwiększyć zasięg i zaangażowanie. Ze względu na to, że inni są ich klienci.

Platformy mediów społecznościowych różnią się także ruchem w poszczególnych porach. Najlepszy czas na publikowanie na Instagramie niekoniecznie musi oznaczać idealny czas na publikację na Facebooku.

Kiedy najlepiej publikować posty na Facebooku

Kiedy najlepiej publikować posty na Facebooku?

Facebook to nadal najpopularniejsza sieć społecznościowa na świecie — z 2,91 miliardami aktywnych użytkowników miesięcznie. To sprawia, że jest najlepszym miejscem do tworzenia społeczności. Jeśli dokładnie przeanalizujesz określone czynniki, Twoje posty na Facebooku zapewnią Ci znacznie większe zaangażowanie niż dotychczas.

Co mówią na ten temat badania? Zdaniem Sprout Social najlepiej publikować na Facebooku od poniedziałku do piątku o 3:00, wtorki o 10:00 i w południe. Według analizy Hootsuite uniwersalny czas na publikowanie postów na Facebooku to wtorki i czwartki od 8:00 do 12:00.

Z kolei według badań CoSchedule — najlepszy czas na publikację postów w Europie przypada między 7:00 a 10:00 rano w dni powszednie, szczególnie w poniedziałki i wtorki. 

Kiedy publikować post na Instagramie

Kiedy najlepiej publikować posty na Instagramie?

Instagram stale ulepsza swój algorytm, w którym kluczową rolę odgrywają aktualne treści — im nowsze, tym wyżej wyświetlane są w rankingu. To jedna z najszybciej rozwijających się sieci społecznościowych na świecie, a około 200 milionów użytkowników odwiedza codziennie co najmniej jeden profil biznesowy.

Kiedy publikować na Instagramie? Jak wynika z badań Sprout Social, najlepszy czas na publikację przypada w poniedziałki o 11:00, wtorki i środy od 10:00 do 13:00 oraz czwartki i piątki – 10:00 i 11:00. Zdaniem Hootsuite, optymalnym terminem będą środy o godzinie 11:00.

Z kolei według danych z HubSpot — najlepszy dzień na publikację postów na Instagramie to sobota. 

Jak widać, w tym miejscu można by zacytować popularne w sieci zdanie: „rabini są niezdecydowani”. I właśnie dlatego radzę Ci nie podążać wyłącznie za wskazówkami i danymi z raportów. Skup się na własnych, czyli analizuj i monitoruj działania.

Najlepszy czas publikacji postów — przydatne narzędzia

Publikując posty, gdy Twoi obserwatorzy są najbardziej aktywni online, masz większe szanse, że Twoje treści do nich dotrą. Dlatego obserwuj ich zachowania na swoich profilach i sprawdzaj, kiedy dostrzegasz wzmożony ruch pod swoimi treściami.

Pomogą Ci w tym statystyki Meta Business Suite, które pozwalają w jednym miejscu analizować wyniki organicznej i płatnej aktywności na Facebooku i Instagramie. Zapewniają dostęp do właściwych danych, dzięki którym określisz, jakie działania na Facebooku i Instagramie dobrze się sprawdzają, a które należy zmodyfikować. Pomaga to zoptymalizować czas i zasoby, którymi dysponujesz.

Dobrym — choć płatnym — narzędziem do analizy działań w mediach społecznościowych jest także polski SoTrender. Służy do mierzenia i raportowania skuteczności komunikacji w mediach społecznościowych. Moduł analityczny pomaga lepiej zrozumieć zachowania i potrzeby klientów, a także śledzi działania konkurencji.  

Przydatny również jest NapoleonCat. Za jego pomocą możesz monitorować zasięg, hashtagi, wzrost liczby fanów, ich dane demograficzne oraz inne kluczowe wskaźniki. Dzięki niemu określisz, które platformy lub rodzaje treści są najskuteczniejsze oraz kiedy i jak często publikować, aby uzyskać największe zaangażowanie.

Eksperymentuj i sprawdzaj!

Możesz skorzystać ze wskazówek zawartych w tym artykule, aby zwiększyć zaangażowanie. Ostatecznie jednak to Ty najlepiej znasz swoich odbiorców i wiesz, do kogo chcesz dotrzeć. Dlatego śledź aktywność swoich fanów, poszukuj trendów i weryfikuj, co sprawdza się najlepiej.

Pamiętaj także, że trzymanie się sztywnych reguł, dotyczących optymalnej godziny i właściwego dnia publikacji to nie gwarancja sukcesu. Istotne jest również tworzenie wartościowego contentu, który przyciągnie i zainteresuje Twoich odbiorców.