Jak prowadzić firmowy Instagram i zwiększyć liczbę obserwujących

Dziś dowiesz się, jak prowadzić firmowy Instagram. Poznasz sprawdzone sposoby na zwiększenie liczby obserwujących. Słowem: co robić, aby profil zdobywał popularność i budził emocje. Gotowy?

Pozwoliłem sobie na mały eksperyment i o napisanie artykułu poprosiłem Mateusza Jaszaka – świetnego Instagramera oraz osobę, która odpowiada za komunikację wielu marek w tym kanale.  Bardzo cenię jego umiejętności, stąd ten artykuł. Dawno nie było u mnie wpisu gościnnego. Daj znać, co sądzisz o tym, aby pojawiało się ich więcej.

Konto firmowe na Instagramie jest ważnym narzędziem reklamowym i świetnym sposobem na pozyskanie potencjalnych klientów w social mediach. Trzeba jednak wiedzieć, jak zabrać się za prowadzenie konta firmowego. Zadbać o odpowiednie treści, styl, wygląd i tak dalej.

Zanim zaczniemy, chciałbym Cię jednak zaprosić na dwa szkolenia, które z pewnością pomogą Ci wznieść Twoje konto firmowe na wyższy poziom. Są to szkolenie z copywritingu oraz najlepsze szkolenie ze skutecznych reklam na Facebooku i Instagramie. Z takim bagażem wiedzy te tematy nie będą miały już przed Tobą żadnych tajemnic.

No więc jak prowadzić konto firmowe na Instagramie?

Co publikować na Instagramie

Po pierwsze, daj innym coś od siebie. Chodzi nie tylko o świetnie skomponowane zdjęcia, ale także posty, które dają wartość obserwującym. Poznałeś szwedzki i chcesz uczyć innych? Na pewno znajdziesz ludzi, którzy są w trakcie lub chcą uczyć się, ale nie znaleźli motywacji do nauki.

To naprawdę ważne, jakie treści publikujesz. Jeśli chcesz efektywnie prowadzić firmowego instagrama, to musisz do niego zachęcić i w jakiś sposób przyciąnąć potencjalnych odbiorców. Muszą wiedzieć, że warto do Ciebie zaglądać.

Jak do tego podejść? Dobrze jest choćby ułożyć sobie content plan czy przed dodaniem posta sprawdzać, jakie są popularne hashtagi w jego tematyce. Przede wszystkim jednak – treść. Twoje firmowe konto musi być po ludzku ciekawe i serwować pożądane informacje w intrygującym stylu.

(function() {

var id = ‘smIframe-zdw67h9jrv32mnqq’;

var PREFIX_OUTGOING = ‘SM_RESIZE_IFRAME:’ + id;

var PREFIX_INCOMING = ‘SM_IFRAME_HEIGHT:’ + id + ‘:’;

var iframe;

var findIframe = function() {

if (iframe) {

return iframe;

}

iframe = document.getElementById(id);

return iframe;

};

window.addEventListener(‘resize’, function() {

findIframe() && iframe.contentWindow.postMessage(PREFIX_OUTGOING, ‘*’);

});

window.addEventListener(‘message’, function(event) {

var messageData = event.data;

try {

if (messageData.indexOf(PREFIX_INCOMING) !== 0) {

return;

}

findIframe() && (iframe.style.height = parseInt(messageData.replace(PREFIX_INCOMING, ”)) + ‘px’);

} catch (e) {}

});

}());

Przykład? Wyjaśnij użytkownikom Instagrama, co znaczy “Glush”. Wykorzystaj fotografię topniejącego śniegu z morzem w tle i nanieś to słowo na zdjęcie, a w opisie tłumaczenie.

Drugi przykład. Potrafisz robić drinki? Pokaż swoją pasję w atrakcyjny sposób jak @tipsybartender:

Sprawdź ile osób obserwuje jego profil. Nieźle, co?

Jak prowadzić firmowy Instagram? Wykreuj własny styl!

Wypracuj własne metody fotografowania, edycji i trzymaj się tego. Nie wszystkie zdjęcia muszą być przygotowane w ten sam sposób. W 3 zdjęciach może dominować kolor niebieski, potem w kolejnych 3 czerwony, itd., a następnie wróć do niego lub stwórz inny wzorzec publikowanych postów. Najważniejsze jest to, aby odbiorca znalazł schemat na Twoim profilu.

Zobacz, jak to robi @mrsostrovia

jak prowadzic firmowy instagram - styl

albo @teaforbear

@acolorstory

Widzisz schematy prawda? Przyciągają wzrok.

Jak prowadzić firmowy Instagram – Planowanie postów

Warto zainwestować czas w planowanie, aby utrzymać spójność profilu w przestrzeni (w siatce postów) i czasie (godzina udostępnienia). Zobaczysz ,czy zdjęcia pasują do Twojego schematu i dostosujesz moment wysłania Twojej kreacji do pory największej oglądalności.

Chcesz ustalić idealną godzinę publikacji? Testuj przez miesiąc, 2 razy dziennie, różne pory dnia, aby znaleźć ten moment, w którym Twoje posty zbierają najwięcej polubień i komentarzy.

Do optymalizacji przyda Ci się narzędzie analityczne, które zbiera dane na temat aktywności obserwujących. Polecam Preview App, która oprócz zaawansowanej analityki ma funkcję przypominania o przesłaniu posta oraz dopasowywania graficznych kreacji do instagramowej siatki.

Jak zdobyć nowych obserwujących na Instagramie – Growth Hacking

Przedstawię najbezpieczniejszą metodę, która nie spowoduje zablokowania pewnych funkcji Instagrama czy shadowbana – to bardzo ważne. Ostrożności nigdy za wiele.

Co to za metoda? Lajkowanie (tudzież “serduszkowanie”) i komentowanie zdjęć użytkowników, którzy mają podobne zainteresowania, styl lub pasują do Twojej grupy docelowej.

Dzięki temu trickowi łatwo znajdziesz wspomnianą grupę docelową, dotrzesz do szerszej rzeszy odbiorców w social media. Poza tym pokażesz, że stawiasz na interakcję z klientami i naprawdę żyjesz tematem, którym się zajmujesz.

Growth Hacking pomoże Ci więc nie tylko zwiększyć rozpoznawalność swojej marki na Instagramie, ale także kreować świadomość klientów na temat Twojej firmy.

Jak się za to zabrać? Po pierwsze, określ tagi jakimi posługują się potencjalni obserwatorzy.

Przykład: Twoje zdjęcia wpisują się w minimalizm? Wejdź zatem pod tagi związane z tym stylem: #minimal #minimalism_world i lajkuj zdjęcia.

Po drugie, wybieraj profile, które nie mają potężnej liczby followersów (najlepiej poniżej 10000). Polub 3-4 zdjęcia, zostaw 1 komentarz i przejdź do następnego profilu.

Na początku zacznij od rozdania 50 polubień, 20 komentarzy. Zbyt duża aktywność z Twojej strony może spowodować nawet zablokowanie profilu!

Stopniowo zwiększaj limity (np. o 25 lajków, 10 komentarzy co 2 dni). Przed rozpoczęciem działań przeczytaj kilka artykułów na temat limitów polubień/komentowania/obserwowania (follow)/odobserwowania (unfollow). Tutaj jeden z nich.

Follow/unfollow nie działa

Daruj sobie growth hacking oparty na działaniu follow/unfollow, czyli dodawanie do obserwowanych i usuwanie takiego konto chwilę potem, gdy odwdzięczy się nam dodaniem nas. Taką zagrywkę łatwo zweryfikować, chcociażby usługą Socialblade. Stracisz wiarygodność. Użytkownicy Instagrama są na to coraz bardziej uczuleni.

Liczba obserwowanych ma znaczenie

Unikaj obserwowania ponad 1000 użytkowników. Ludzie nie uwierzą Ci, że będziesz naprawdę obserwować ich profil i od czasu do czasu zostawisz komentarz.

Firmowy profil jest oczywiście ważnym narzędziem marketingowym w social media, ale musi być przy tym autentyczny i wiarygodny. Przebij się do świadomości klientów jako przyjazna marka, której naprawdę mogą zaufać.

Bo ludzie nie są głupi i nie lubią sztuczności. A w przypadku obserwowania dosłownie każdego, zwłaszcza w sieci Instagram, łatwo ją wyczują. Ty odstraszysz w ten sposób potencjalnych klientów, a co za tym idzie – stracisz szansę na rozwój.

Jak prowadzić firmowy Instagram – doceniaj swoją społeczność

Komentuj zdjęcia Twojej społeczności i angażuj obserwujących do komentowania. Zadaj pytanie, poproś o poradę, pochwal obserwującego. Przede wszystkim odpowiadaj na komentarze. Napisz wiadomość powitalną do osoby, która zaczęła Cię obserwować i skomentuj jej profil. Na pewno poczuje się wyjątkowo :)

jak prowadzic firmowy instagram - docenianie spolecznosci

Zorganizuj konkurs na Instagramie

Konkursy, to jest istny moździerz (!) w arsenale growth hackingu na Instagramie. Pamiętaj tylko o regulaminie i o tym, aby nie kopiować go z losowego miejsca w internecie.

Określ w zasadach konkursu, że udział mogą wziąć osoby, które:

  • obserwują Twój profil;
  • udostępniły na swoich profilach post z wymaganych hashtagiem i oznaczeniem Twojego konta na zdjęciu.

Dzięki temu, algorytm Instagrama poprawi Twoje zasięgi.

Poszukaj wsparcia popularniejszych kont

Wśród Twoich obserwujących mogą pojawić się osoby/marki, które mają bardzo wysoki współczynnik zaangażowania (zidentyfikujesz ich po ilości polubień, a dokładnie po stosunku ilości lajków do liczby followersów).

Poproś tę osobę o tak zwany collab. Spotkajcie się i razem fotografujcie, zorganizujcie konkurs, wymieniajcie się zdjęciami na zasadzie “Ja fotografuję, Ty edytujesz”. Najważniejsza rzecz: oznaczajcie się nawzajem na zdjęciach i w opisie zdjecia.

Jak działa algorytm Instagrama?

Jak każdy algorytm w mediach społecznościowych, jest skomplikowany. Skupię się więc na tych częściach, na które masz wpływ i możesz dzięki nim poprawić widoczność Twoich postów.

  • Dbaj o zaangażowanie: komentuj, lajkuj zdjęcia innych, odpowiadaj na komentarze, wrzucaj zdjęcia i krótkie klipy na Instagram Stories,
  • Ciągłość czasowa: udostępniaj posty o podobnych porach, najlepiej dwa razy dziennie (nie zmęczysz obserwujących Twoją aktywnością, a przy okazji przypomnisz im o sobie),
  • Zatrzymaj obserwujących na dłużej: algorytm bierze pod uwagę, ile czasu obserwujący spędzili przy Twoim poście (komentując, oglądając post),
  • Twórz kreacje warte udostępnienia: do tego idealnie pasują wysokiej jakości posty czy konkursy.

Wspomniałem wcześniej o budowaniu społeczności mającej podobne zainteresowania. Ta aktywność jest także punktowana przez algorytm.

Jak prowadzić firmowy Instagram – podsumowanie wiedzy

Profil biznesowy daje wiele korzyści. Dodawanie linków do Instagram Stories, darmową analitykę, dodawnie przycisków CTA i wiele więcej. Nic jednak nie jest za darmo. Instagram ogranicza zasięg organiczny profili biznesowych. “Zachęca” Cię w ten sposób do promowania postów.

Jeżeli zależy Ci na samych postach sponsorowanych w obrębie Instagrama, możesz wyświetlać swoje reklamy bez podpinania instagramowego profilu do konta biznesowego na Facebooku. Jeśli potrzebujesz pozostałych wymienionych funkcji – cóż, nie masz wyjścia. Połącz Instagrama z Facebookiem i stwórz profil biznesowy.

Dowiedziałeś się dziś:

  • Jak prowadzić firmowy Instagram
  • Kiedy jest sens zakładać firmowy profil na Instagramie
  • Jak reklamować firmowy profil na Instagramie
  • Jak zwiększyć rozpoznawalność swojej marki

Firmowy Instagram stoi więc przed Tobą otworem. Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi będziesz prowadził naprawdę skuteczny marketing na tym portalu, który doprowadzi Cię do samych sukesów. I tego Ci właśnie życzę!

To wszystko na dziś. Jeśli chcesz porozmawiać na temat Instagrama, odezwij się do Mateusza na Facebooku, Twitterze oraz oczywiście na Instagramie

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: