Jak prowadzić firmowy Instagram i zwiększyć liczbę obserwujących

Dziś dowiesz się, jak prowadzić firmowy Instagram. Poznasz sprawdzone sposoby na zwiększenie liczby obserwujących. Słowem: co robić, by profil zdobywał popularność i budził emocje. Gotowy?

Pozwoliłem sobie na mały eksperyment i o napisanie artykułu poprosiłem Mateusza Jaszaka – świetnego Instagramera oraz osobę, która odpowiada za komunikację wielu marek w tym kanale.  Bardzo cenię jego umiejętności, stąd ten artykuł. Dawno nie było u mnie wpisu gościnnego. Daj znać, co sądzisz o tym, by pojawiało się ich więcej.

Co publikować na Instagramie

Po pierwsze, daj innym coś od siebie. Chodzi nie tylko o świetnie skomponowane zdjęcia, ale także posty, które dają wartość obserwującym. Poznałeś szwedzki i chcesz uczyć innych? Na pewno znajdziesz ludzi, którzy są w trakcie lub chcą uczyć się, ale nie znaleźli motywacji do nauki.

 

Przykład? Wyjaśnij użytkownikom Instagrama, co znaczy “Glush”. Wykorzystaj fotografię topniejącego śniegu z morzem w tle i nanieś to słowo na zdjęcie, a w opisie tłumaczenie.

 

Drugi przykład. Potrafisz robić drinki? Pokaż swoją pasję w atrakcyjny sposób jak @tipsybartender:

 

Sprawdź ile osób obserwuje jego profil. Nieźle, co?

 

Wykreuj własny styl

Wypracuj własne metody fotografowania, edycji i trzymaj się tego. Nie wszystkie zdjęcia muszą być przygotowane w ten sam sposób. W 3 zdjęciach może dominować kolor niebieski, potem w kolejnych 3 czerwony, itd., a następnie wróć do niego lub stwórz inny wzorzec publikowanych postów. Najważniejsze jest to, aby odbiorca znalazł schemat na Twoim profilu.

Zobacz, jak to robi @mrsostrovia

albo @teaforbear

@acolorstory

Widzisz schematy prawda? Przyciągają wzrok.

Planowanie postów na Instagramie

Warto zainwestować czas w planowanie, aby utrzymać spójność profilu w przestrzeni (w siatce postów) i czasie (godzina udostępnienia). Zobaczysz ,czy zdjęcia pasują do Twojego schematu i dostosujesz moment wysłania Twojej kreacji do pory największej oglądalności.

 

Chcesz ustalić idealną godzinę publikacji? Testuj przez miesiąc, 2 razy dziennie, różne pory dnia, aby znaleźć ten moment w którym Twoje posty zbierają najwięcej polubień i komentarzy.

Do optymalizacji przyda Ci się narzędzie analityczne, które zbiera dane na temat aktywności obserwujących. Polecam Preview App, która oprócz zaawansowanej analityki ma funkcję przypominania o przesłaniu posta oraz dopasowywania graficznych kreacji do instagramowej siatki.

 

Jak zdobyć nowych obserwujących na Instagramie – Growth Hacking

Przedstawię najbezpieczniejszą metodę, która nie spowoduje zablokowania pewnych funkcji Instagrama czy shadowbana – to bardzo ważne. Ostrożności nigdy za wiele.

 

Co to za metoda? Lajkowanie (tudzież “serduszkowanie”) i komentowanie zdjęć użytkowników, którzy mają podobne zainteresowania, styl lub pasują do Twojej grupy docelowej.

 

Jak się za to zabrać? Po pierwsze, określ tagi jakimi posługują się potencjalni obserwatorzy.

 

Przykład: Twoje zdjęcia wpisują się w minimalizm? Wejdź pod tagi związane z tym stylem: #minimal #minimalism_world i lajkuj zdjęcia.

 

Po drugie, wybieraj profile, które nie mają potężnej liczby followersów (najlepiej poniżej 10000). Polub 3-4 zdjęcia, zostaw 1 komentarz i przejdź do następnego profilu.

Na początku zacznij od rozdania 50 polubień, 20 komentarzy. Zbyt duża aktywność z Twojej strony może spowodować nawet zablokowanie profilu!

 

Stopniowo zwiększaj limity (np. o 25 lajków, 10 komentarzy co 2 dni). Przed rozpoczęciem działań przeczytaj kilka artykułów na temat limitów polubień/komentowania/obserwowania (follow)/odobserwowania (unfollow). Tutaj jeden z nich.

 

Follow/unfollow nie działa

Daruj sobie growth hacking oparty na działaniu follow/unfollow, czyli dodawanie do obserwowanych i usuwanie takiego konto chwilę potem, gdy odwdzięczy się nam dodaniem nas. Taką zagrywkę łatwo zweryfikować, chcociażby usługą Socialblade. Stracisz wiarygodność. Użytkownicy Instagrama są na to coraz bardziej uczuleni.

 

 

Liczba obserwowanych ma znaczenie

Unikaj obserwowania ponad 1000 użytkowników. Ludzie nie uwierzą Ci, że będziesz naprawdę obserwować ich profil i od czasu do czasu zostawisz komentarz.

 

Doceniaj swoją społeczność

Komentuj zdjęcia Twojej społeczności i angażuj obserwujących do komentowania. Zadaj pytanie, poproś o poradę, pochwal obserwującego. Przede wszystkim odpowiadaj na komentarze. Napisz wiadomość powitalną do osoby, która zaczęła Cię obserwować i skomentuj jej profil. Na pewno poczuje się wyjątkowo :)

 

Zorganizuj konkurs na Instagramie

Konkursy, to jest istny moździerz (!) w arsenale growth hackingu na Instagramie. Pamiętaj tylko o regulaminie i nie kopiuj go z losowego miejsca w internecie.

 

Określ w zasadach konkursu, że udział mogą wziąć osoby, które:

  • obserwują Twój profil;
  • udostępniły na swoich profilach post z wymaganych hashtagiem i oznaczeniem Twojego konta na zdjęciu.

Dzięki temu, algorytm Instagrama poprawi Twoje zasięgi.

 

Poszukaj wsparcia popularniejszych kont

Wśród Twoich obserwujących mogą pojawić się osoby/marki, które mają bardzo wysoki współczynnik zaangażowania (zidentyfikujesz ich po ilości polubień, a dokładnie po stosunku ilości lajków do liczby followersów).

Poproś tę osobę o tak zwany collab. Spotkajcie się i razem fotografujcie, zorganizujcie konkurs, wymieniajcie się zdjęciami na zasadzie “Ja fotografuję, Ty edytujesz”. Najważniejsza rzecz: oznaczajcie się nawzajem na zdjęciach i w opisie zdjecia.

 

Jak działa algorytm Instagrama?

Jak każdy algorytm w mediach społecznościowych, jest skomplikowany. Skupię się więc na tych częściach, na które masz wpływ i możesz dzięki nim poprawić widoczność Twoich postów.

 

  • Dbaj o zaangażowanie: komentuj, lajkuj zdjęcia innych, odpowiadaj na komentarze, wrzucaj zdjęcia i krótkie klipy na Instagram Stories,
  • Ciągłość czasowa: udostępniaj posty o podobnych porach, najlepiej dwa razy dziennie (nie zmęczysz obserwujących Twoją aktywnością, a przy okazji przypomnisz im o sobie),
  • Zatrzymaj obserwujących na dłużej: algorytm bierze pod uwagę ile czasu obserwujący spędzili czasu przy Twoim poście (komentując, oglądając post),
  • Twórz kreacje warte udostępnienia: do tego idealnie pasują wysokiej jakości posty czy konkursy.

 

Wspomniałem wcześniej o budowaniu społeczności mającej podobne zainteresowania. Ta aktywność jest także punktowana przez algorytm.

 

Profil biznesowy na Instagramie – czy warto?

Profil biznesowy daje wiele korzyści. Dodawanie linków do Instagram Stories, darmową analitykę, dodawnie przycisków CTA i wiele więcej. Nic jednak nie jest za darmo. Instagram ogranicza zasięg organiczny profili biznesowych. “Zachęca” Cię w ten sposób do promowania postów.

 

Jeżeli zależy Ci na samych postach sponsorowanych w obrębie Instagrama, możesz wyświetlać swoje reklamy bez podpinania instagramowego profilu do konta biznesowego na Facebooku. Jeżeli potrzebujesz pozostałych wymienionych funkcji – cóż, nie masz wyjścia. Połącz Instagrama z Facebookiem i stwórz profil biznesowy.

 

To wszystko na dziś. Jeśli chcesz porozmawiać na temat Instagrama, odezwij się do Mateusza na Facebooku, Twitterze i oczywiście na Instagramie

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Social Media: