Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Na każdym moim szkoleniu pada pytanie: „ile kosztuje reklama na Facebooku?”. Nic dziwnego, bo zawiłości systemu promocji na tym portalu sprawiają problemy nie tylko początkującym marketerom. Dlatego dziś wyjaśnię Ci, co wpływa na cenę reklamy na Facebooku.

Facebook Ads jest systemem aukcyjnym. Musisz więc pamiętać, że prowadząc swoje kampanie konkurujesz o uwagę użytkowników i miejsce w ich feedzie z setkami, a może i tysiącami innych reklamodawców. To oznacza, że stawki reklam różnią się między sobą.

Na pytanie „ile kosztuje reklama na Facebooku?” można więc odpowiedzieć: „to zależy”. Od czego? Przyjrzyjmy się najważniejszym elementom wpływającym na koszty kampanii.

Co wpływa na koszt reklamy na Facebooku?

Każde ustawienie ma (lub może mieć) wpływ na to, ile kosztuje reklama na Facebooku. Tworzy to skomplikowany system wzajemnych zależności, w którym zmiana jednego czynnika może podnieść lub obniżyć stawkę za kliknięcie, lead czy inną oczekiwaną akcję.

Cel reklamy

Jednym z pierwszych parametrów, który ustawiasz przy tworzeniu kampanii, jest jej cel. Choć nie jest to najważniejsza zmienna, to będzie mieć widoczny wpływ na koszty. Nawet chcąc osiągnąć ten sam efekt, a więc sprowadzić użytkowników na witrynę internetową, masz do wyboru dwa cele: zasięg lub ruch. W każdym wypadku cena kliknięcia będzie inna. Które rozwiązanie jest tańsze? Musisz samodzielnie przetestować obie opcje.

Strategia składania ofert

Wybrana przez Ciebie strategia składania ofert ma duży wpływ na koszt kliknięcia. Facebook oferuje kilka opcji: strategie oparte na wydatkach, celach i samodzielnie wskazanych kwotach. Zazwyczaj jednak ustawienia automatyczne wiążą się z niższymi kosztami niż manualne, choć algorytm zawsze będzie dążyć do pełnego wykorzystania budżetu.

Grupa docelowa

Wybrana grupa odbiorców ma ogromny wpływ na koszty reklamy. I to na kilka sposobów.

Jeżeli Twoja grupa będzie zbyt szeroka, koszt reklamy może być większy. Dlaczego? Ponieważ nie odrobiłeś lekcji. Nie sprecyzowałeś odbiorców reklamy. Przez to prawdopodobnie zobaczą ją ludzie, którzy nie są nią zainteresowani. To z punktu widzenia Facebooka zbrodnia zasługująca na najwyższy wymiar kary – najwyższe stawki!

A tak poważnie: zbyt szeroka grupa odbiorców oznacza, że algorytmowi zabierze dużo czasu i wysiłku, nim zakończy próbkowanie i zoptymalizuje emisję reklam pod kątem Twojego celu. Twoją reklamę zobaczy więc, w ramach testów, mnóstwo osób, które nie będą zainteresowane konwersją. To oznacza koszty.

Wydawałoby się więc, że ideałem będzie wąska grupa docelowa, na przykład kilka tysięcy osób. Jednak bardzo wąska grupa z małym zaangażowaniem też może generować spore koszty: algorytm będzie miał trudności z dotarciem do użytkowników dających szansę na konwersję.

Koszt dotarcia do danej grupy zależy też od tego, ile osób jednocześnie chce do niej trafić.

Facebook pokazuje określoną liczbę reklam użytkownikom w ciągu dnia. Musi dbać o to, by nam się w miarę przyjemnie na portalu siedziało (tak, on naprawdę chce naszego dobra!). W związku z tym podejmuje decyzje, czyje reklamy wyświetlić.

Są grupy, o które bije się mniejsza liczba reklamodawców lub są odpowiednio duże, by dla każdego znalazło się miejsce (na przykład szerokie kategorie zainteresowań). Wówczas kwoty będą mniejsze. Są też grupy specjalistyczne z dużą konkurencją i kwotami za kliknięcie nawet kilkukrotnie wyższymi niż w innych grupach docelowych.

Jak duże są to różnice? Prowadzę kampanie, gdzie lead (pozyskany adres e-mail) kosztuje 20 groszy, ale i takie, w których koszt rośnie do 100 zł. Są kampanie, w których kliknięcie kosztuje 2 grosze, jak i takie, gdzie ta kwota oscyluje w okolicach 4-5 złotych.

Przykładowo: to koszty za kliknięcie kilku zestawów reklam. Kreacje i ustawienia identyczne, różnią się jedynie grupami. Najniższy koszt – 7 groszy. Najwyższy – kilka razy więcej!

1_Ile kosztuje reklama na Facebooku

Branża

Różnice w kosztach pomiędzy różnymi grupami odbiorców (i reklamami) w dużej mierze wyjaśnia branża. Na zdrowy rozum inny będzie koszt pozyskania osoby zainteresowanej kupnem skarpet, a inny chcącej kupić wysokiej klasy samochód.

2_Ile-kosztuje-reklama-na-Facebooku
https://www.wordstream.com/blog/ws/2015/09/14/facebook-advertising-cost

 

Jakość reklamy

Jakość reklamy jest tak samo ważna jak zwykłych postów. Jeśli reklama będzie trafna, atrakcyjna, przyciągająca uwagę i dająca to, co obiecuje, zaangażuje odbiorcę. Facebook „wynagrodzi” to niższym kosztem kliknięcia. Jeśli zaś kreacja jest nieatrakcyjna, kierowana do niewłaściwych, niezainteresowanych nią odbiorców, generować będzie duże koszty. Cena reklamy, którą użytkownicy oznaczają jako spam, może wystrzelić w kosmos.

Jeszcze do niedawna na Facebooku funkcjonował jeden wskaźnik trafności obrazujący jakość reklamy. Dziś marketerzy dysponują trzema zmiennymi: rankingiem jakości, rankingiem wskaźnika aktywności i rankingiem współczynnika konwersji. Nie mamy tu miejsca na szczegółową analizę każdego z nich. Wiedz jednak, że te trzy zmienne są kluczowe w optymalizacji kosztów działań reklamowych na Facebooku.

Czas

Miesiąc, dzień tygodnia, a nawet określona godzina emisji reklamy wpływa na jej koszt. Wszystko zależy bowiem od konkurencji, z którą w danym momencie się mierzysz, oraz liczby użytkowników, którym w danym momencie można wyświetlić reklamę.

W piątek wczesnym popołudniem facebookowiczów skrolujących feed w oczekiwaniu na weekend będzie więcej, ale i zainteresowanych ich uwagą reklamodawców nie zabraknie. Mniej osób wyświetlać będzie reklamy w nocy, ale i odbiorców jest wówczas niewielu.

Najwyższe koszty wiążą się jednak z okresami świątecznymi czy tradycyjnie związanymi z handlowymi okazjami, jak Black Friday.

 

 

Umiejscowienia i urządzenia

Różne koszty generują także poszczególne umiejscowienia, co związane jest z ich zróżnicowaną efektywnością.

Podobnie jest z urządzeniami. Zazwyczaj wejścia użytkowników z urządzeń mobilnych są tańsze niż z komputerów stacjonarnych i laptopów. Dwa zestawy reklam różniące się tylko tym jednym elementem będą więc osiągały odmienne wyniki i różniły się stawkami.

Oto przykładowe koszty leadów z jednej z moich kampanii w podziale na urządzenia. Jak widzisz, w tym przypadku taniej pozyskiwałem kontakty z urządzeń stacjonarnych.

3_Ile kosztuje reklama na Facebooku

 

Budżet reklamy

Zostawiłem ten element na koniec, bo nie chciałem, byś się na nim zanadto koncentrował. Ceny reklam na Facebooku zależą od kwoty, którą chcesz na nie przeznaczyć.

Jeśli dysponujesz budżetem na poziomie 100 zł, masz nieco ponad 3 zł do wydania dziennie. Nie możesz więc mieć zbyt wysokiej stawki za kliknięcie, przez co Twoje reklamy będą mniej konkurencyjne. To przełoży się na mniejszą liczbę wyświetleń i kliknięć. Pewnie długo będziesz walczyć o wyjście z fazy uczenia się.

Z budżetem na poziomie 1000 zł zrobisz już więcej. Możesz więcej zapłacić za potencjalnie wartościowe kliknięcie, a algorytm ma większe pole manewru i szybciej zoptymalizuje Twoją kampanię, przez co szybciej osiągnie zadowalające wyniki.

W marketingu paradoksalnie niższe budżety nie oznaczają znaczących oszczędności. Oczywiście, lokalne firmy działają, nierzadko z powodzeniem, z ograniczonymi środkami. Wówczas reklamodawca musi jednak wiedzieć, co chce osiągnąć i być świadomym tych ograniczeń.

Podsumujmy koszt reklamy na Facebooku

Koszt reklamy na Facebooku jest, najogólniej rzecz biorąc, uzależniony od Twojej zdolności do pozyskania i zaangażowania odbiorców.

Teraz możesz zacząć analizować swoje reklamy i ich wyniki przez pryzmat powyższych czynników. Szukać przyczyn wysokich kosztów lub wyjątkowej skuteczności poszczególnych kampanii. Ze swojej strony życzę Ci jak najniższych stawek i jak największych zwrotów z inwestycji!