Reklama lokalna na Facebooku – kilometr wokół dowolnego miejsca!

Facebook nie jest tylko narzędziem dla dużych biznesów. Okoliczna firma również znajdzie tu dla siebie wiele rozwiązań. Dziś pokażę Ci inny wymiar reklamy, jakim jest reklama lokalna na Facebooku. To bardzo precyzyjne targetowanie na kilometr wokół dowolnego miejsca na planecie.

Tworząc reklamę na Facebooku, w ustawieniach lokalizacji wybierasz kraj, region (np. województwo), miasto czy – w przypadku większych ośrodków – dzielnice.

Natomiast mało osób wie, że można kierować reklamę również na konkretne budynki czy ulice. No, może nie dokładnie jedynie na nie – na kilometr wokół nich.

Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to wystarczająco precyzyjnie!

Reklama lokalna na Facebooku kilometr wokół dowolnego miejsca – jak ją przygotować?

Jeżeli prowadzisz lokalną firmę (sklep osiedlowy, siłownię, myjnię samochodową), czyli rodzaj biznesu, który ludzie generalnie wybierają z uwagi na lokalizację, to zalety tego typu rozwiązania są oczywiste.

Czy większe biznesy też powinny rozważyć korzystanie z tej opcji? Moim zdaniem jak najbardziej. Oto kilka przykładów z mojego własnego doświadczenia, gdy konfigurowałem reklamy właśnie bazując na precyzyjnej lokalizacji.

W przypadku centrum przetwarzania danych, maszyn rolniczych i kilku innych firm B2B przygotowaliśmy listę branżowych konferencji, a następnie w dniach, kiedy się odbywały, uruchamialiśmy reklamę na kilometr wokół miejsca, w którym wydarzenie się odbywało – na przykład centrum targowego. Każdorazowo przygotowywaliśmy dedykowaną konkretnemu eventowi grafikę, copy oraz, w niektórych przypadkach, ofertę dla uczestników.

W przypadku jednej z topowych polskich uczelni, za kampanię której odpowiadałem, jedna z kreacji była ustawiona na wszystkie szkoły w wybranym regionie (kilometr wokół nich). Oczywiście wiek odbiorców to 17-18 lat, a copy nawiązywało do tego, że czas zastanowić się nad wyborem studiów.

Dla ogólnopolskiej sieci poradni dietetycznych przeprowadziliśmy kampanię, która wyświetlała bywalcom siłowni dedykowane kreacje. Najpierw wyselekcjonowaliśmy tego typu obiekty, a następnie kobietom i mężczyznom obecnym kilometr wokół nich wyświetlaliśmy oferty typu “Budowanie masy/chudnięcie wymaga dobrej diety”. Rozumiesz ideę.

Reklama lokalna na Facebooku – jak dobrze ją zrobić?

Kierowana na bardzo precyzyjną lokalizację reklama na Facebooku musi być odpowiednio przygotowana, żeby miała sens.

Moim zdaniem najważniejsza zasada brzmi: przygotuj kreację i copy w taki sposób, żeby odbiorca wiedział, że widzi je dlatego, że znajduje się w danym miejscu. 

Inaczej mignie mu ona w newsfeedzie tak samo jak każda inna reklama i prawdopodobnie nie zwróci na nie uwagi.

Jak ustawić reklamę na Facebooku na kilometr wokół dowolnego miejsca na planecie?

Wiemy już, jak działa tego typu reklama i jak ją mądrze wykorzystać. Pora nauczyć się ją ustawiać, prawda?

Na szczęście nie jest to skomplikowane. Jedynie ukryte. Jeśli wpiszesz adres w sekcji “Lokalizacje”, najpewniej Facebook nie pokaże Ci możliwości kierowania reklamy w ten sposób.

Żeby ją “odblokować”, zjedź pod mapkę i kliknij “Dodaj lokalizacje zbiorcze”.

ustawienia lokalizacji na facebooku

Z rozwijanego menu wybierz opcję adresy, zmień promień na “1 kilometr” oraz wpisz wybraną lokalizację (lub kilka) w odpowiednim polu.

Reklama lokalna na Facebooku - lokalizacja

Po kliknięciu “Dopasuj” Facebook powie Ci, czy udało mu się odnaleźć pożądane przez Ciebie miejsce.

lokalizacje reklamy

Teraz wystarczy potwierdzić dodanie ich do targetowania i gotowe!

Powodzenia z hipertargetowanymi, lokalnymi reklamami i do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):