Facebook Audience Insights – kto odwiedza moją stronę?

Jednym z ciekawszych narzędzi wewnętrznych Facebooka są Statystyki Grupy Odbiorców (Facebook Audience Insights). Pozwalają sprawdzić zainteresowania, demografię czy średnią aktywność użytkowników z grupy docelowej. Niewiele osób wie, że można też wykorzystać to narzędzie do analizy ruchu na własnej stronie www.

Żeby to zrobić, musisz na swojej stronie zamieścić Piksel Facebooka. Zbiera dane o użytkownikach, którzy na nią wchodzą. Dzięki temu możesz uruchomić kampanię remarketingową, czyli wyświetlać reklamy na Facebooku tym osobom, które już były na Twojej www, ale dziś nie o tym.

Inne zastosowanie to właśnie analiza ruchu na swojej stronie www. Jak to zrobić? Oto instrukcja.

Jak korzystać z Facebook Audience Insights?

Facebook Audience Insights to miejsce, gdzie najogólniej rzecz biorąc znajdziesz statystyki grup odbiorców.

Dzięki temu narzędziu możesz dowiedzieć się dużo więcej o swoich użytkownikach. Są tam zawarte na przykład polubienia stron, dane demograficzne, statystyki grup odbiorców czy zainteresowania użytkowników.

Wszystkie te dane o odbiorcach są oczywiście kluczem do otworzenia sobie wielu drzwi do sukcesu. Dzięki informacjom z Facebook Audience Insights będziesz wiedział, kto odwiedza Twoją stronę, jacy są to użytkownicy, a dzięki temu będziesz mógł dobrać odpowiednie strategie marketingowe. A stąd już tylko krok do udanych kampanii.

Facebook jakiś czas temu wycofał się z usługi Facebook Analytics. Wciąż jednak mamy tam do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi, jak właśnie Audience Insights czy choćby biblioteka reklam Facebook Ads.

Dlaczego są tak ważne?

Marketing to sztuka empatii. Nie da się w nim odnosić sukcesów bez znajomości swoich klientów, danych na temat ich zachowań, preferencji i tak dalej. W tym właśnie pomaga nam Facebook Audience Insights.

Za jego pośrednictwem mamy szansę dotrzeć do klientów jeszcze skuteczniej, a to przekłada się oczywiście na rezultaty.

PSST! Jeśli chcesz zgłębić tajniki reklam na Facebooku i Instagramie, to serdecznie zapraszam Cię na najlepsze szkolenie w tej tematyce. Dowiesz się na nim, jak tworzyć kampanie, które pozwolą Ci osiągać niesamowite wyniki i otwierać przed Tobą zupełnie nowe możliwości.

Wracając, Facebook Audience Insights jest też narzędziem przyjaznym reklamodawcom. Tylko kilka kliknięć dzieli nas od tego, by poznać wiele wartościowych danych. Jak więc korzystać z statystyk grup odbiorców i co konkretnie w nich znajdziemy? Już tłumaczę.

Statystyki grup odbiorców

Krok 1: Stwórz grupę odbiorców z osób, które odwiedziły Twoją stronę.

W Menadżerze Reklam wejdź w zakładkę Piksele. Jeżeli Twój Piksel Facebooka jest zainstalowany na stronie już jakiś czas, powinieneś zobaczyć mniej więcej coś takiego:

piksel-facebook

 

W innym wypadku musisz jeszcze trochę poczekać. Widzisz podobny wykres? To kliknij “Utwórz grupę odbiorców”. Otworzy się osobne okienko, takie jak poniżej. Wybierz swoją domenę i nazwij grupę.

facebook-remarketing

 

Grupa jest już gotowa! Prawie. Musisz chwilę poczekać, aż Facebook przetworzy dane. Postęp tego procesu sprawdzisz, klikając menu w lewym górnym rogu i wchodząc w zakładkę “Grupy odbiorców”.

Gdzie znaleźć piksel facebooka

Z początku nazwa grupy będzie się wyświetlać jako “Niegotowa”, co dodatkowo potwierdzi czerwone kółko. Spokojnie, wkrótce zmieni kolor na zielony i będziesz mógł przystąpić do analizy.

 

Krok 2: Otwórz Statystyki Grupy Odbiorców.

Kliknij menu w lewym górnym rogu i najedź na “Wszystkie narzędzia”. Rozwinie się panel boczny. Jedną z opcji będą właśnie Statystyki Grupy Odbiorców. Nie sugeruj się moim screenem – Twój panel może wyglądać odrobinę inaczej. Taki urok Facebooka.

facebook audience insights

 

Krok 3: Wybierz i zanalizuj swoją grupę.

Jesteś w panelu Facebook Audience Insights! To wyśmienite narzędzie i gorąco Cię zachęcam, żebyś się z nim zapoznał. W wielkim skrócie: możesz tutaj wprowadzić informacje na temat swojej grupy docelowej (demografia, zainteresowania) i sprawdzić, czym tak sprofilowani użytkownicy się interesują, np. jakie strony lubią.

W tym konkretnym przypadku skupimy się na osobach, które odwiedzają Twoją stronę www. By móc ich zanalizować, w panelu po lewej stronie musisz zrobić dwie rzeczy: wybrać zapisaną wcześniej grupę w Niestandardowych Grupach Odbiorców i usunąć “Stany Zjednoczone” z pola “Lokalizacja”.

grupa-niestandardowych-odbiorcow

Grupa musi liczyć przynajmniej 1000 osób – inaczej dane nie będą się wyświetlać.

Czego możesz się dowiedzieć?

  • sprawdzisz dane demograficzne,
  • poznasz branże, w których pracują Twoi odbiorcy,
  • Dowiesz się, jakie są ich ulubione strony w różnych kategoriach tematycznych,
  • Dowiesz się, jak aktywni są na Facebooku,
  • i wiele więcej! Przejrzyj cały panel dokładnie.

facebook-dane-demograficzne

jakie strony ludzie lubią na Facebooku

Statystyki grup odbiorców – czy te dane są mi w ogóle potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – oczywiście, że tak.

Im więcej wiesz o swoich grupach odbiorców, tym lepiej dobierzesz pod nie strategie marketingowe. A to, rzecz jasna, niezbędny element skutecznych kampanii. W ich tworzeniu pomogą Ci moje kursy marketingowe online.

Ponadto, dzięki wglądowi do statystyk grup odbiorców, dobrze ocenisz też koszty reklamy na Facebooku. Będziesz mógł tworzyć reklamy odpowiednio dopasowane do użytkowników, nie przepalając na nie budżetu.

Facebook Audience Insights to narzędzie, które cały czas się rozwija. Bardzo możliwe, że wkrótce pojawią się nowe opcje. Warto tu zaglądać, by czerpać wiedzę o swojej grupie docelowej. Zarówno użytkownikach, jak i ludziach, do których chcesz trafić i masz pewne hipotezy na temat tego, kim są i czym się interesują.

Miłej analizy. Do przeczytania!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):