Facebook Audience Insights – jacy odbiorcy odwiedzają moją stronę?

Jednym z ciekawszych narzędzi wewnętrznych Facebooka są Statystyki Grupy Odbiorców (Facebook Audience Insights). Pozwalają sprawdzić demografię czy zainteresowania użytkowników z grupy docelowej.

Jak wykorzystać to narzędzie i gdzie znaleźć Audience Insights? Oto instrukcja.

Jak korzystać z Facebook Audience Insights?

Facebook jakiś czas temu wycofał się z usługi Facebook Analytics i ogólnie zmienił strukturę swoich narzędzi do prowadzenia konta firmowego. Wciąż jednak mamy tam do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi, jak m.in. biblioteka reklam Facebook Ads czy właśnie Audience Insights.

Facebook Audience Insights to miejsce, gdzie, najogólniej rzecz biorąc, znajdziesz statystyki grup odbiorców. Narzędzie przeszło sporo zmian – z osobnego panelu zostało włączone do Menedżera Firmy – Facebook Business Suite. Niestety, zawęża to funkcje i obszar działania Audience Insights w porównaniu z poprzednią wersją, ale nadal możesz dowiedzieć się dzięki niemu cennych rzeczy o swoich użytkownikach.

Są tam zawarte chociażby dane demograficzne, statystyki obecnych grup odbiorców czy przykładowe strony, polubione przez Twoich potencjalnych fanów.

Wszystkie te dane o odbiorcach są oczywiście kluczem do otworzenia sobie wielu drzwi do sukcesu. Dzięki informacjom z Facebook Audience Insight będziesz wiedział, kto odwiedza Twoją stronę, jacy są to użytkownicy, a dzięki temu będziesz mógł dobrać odpowiednie strategie marketingowe. A stąd już tylko krok do ustawienia udanych kampanii.

Dlaczego są tak ważne?

Marketing to sztuka empatii. Nie da się w nim odnosić sukcesów bez znajomości swoich klientów, danych na temat ich zachowań, preferencji i tak dalej. W tym właśnie pomaga nam Facebook Audience Insights.

Za jego pośrednictwem mamy szansę dotrzeć do klientów jeszcze skuteczniej, a to przekłada się oczywiście na rezultaty kampanii reklamowych.

PSST! Jeśli chcesz zgłębić tajniki reklam na Facebooku i Instagramie, to serdecznie zapraszam Cię na najlepsze szkolenie w tej tematyce. Dowiesz się na nim, jak tworzyć kampanie, które pozwolą Ci osiągać niesamowite wyniki i otwierać przed Tobą zupełnie nowe możliwości.

Wracając, Facebook Audience Insights jest też narzędziem przyjaznym reklamodawcom. Tylko kilka kliknięć dzieli nas od tego, by poznać kilka wartościowych danych. Jak więc korzystać ze statystyk grup odbiorców i co konkretnie w nich znajdziemy? Już tłumaczę.

Narzędzie Facebook Insights – gdzie się znajduje i co oferuje marketerom?

Aby odpalić Facebook Audience Insights, wystarczy, że klikniesz TUTAJ, a następnie klikniesz na niebieski przycisk, który przejdziesz do panelu.

Pokaże Ci się wówczas główny ekran Audience Insights, na którym będziesz mógł zobaczyć podstawowe statystyki na temat Twoich obecnych odbiorców – zarówno tych na fanpage’u na Facebooku, jak i tych na Instagramie.

Jak widzisz, znajdują się tutaj informacje na temat liczebności, wieku oraz płci obserwujących Twojego fanpage’a. Niżej zaś uplasowane są dane, dotyczące lokalizacji Twojej grupy odbiorców – wyświetla Ci się tam lista miejscowości, które są wśród nich najpopularniejsze.

Co więcej, dzięki Facebook Audience Insights możesz również prześledzić dane nie tylko obecnych użytkownikach, ale także tych, którzy jeszcze nimi nie są. Zrobisz to, klikając w przecisk “Potencjalni odbiorcy” w lewym górnym rogu pulpitu. Poza wspomnianymi już wcześniej informacjami demograficznymi możesz sprawdzić również strony na Facebooku, które są najpopularniejsze pośród grupy Twoich potencjalnych klientów.

Co istotne, wszelkie dane z platformy Facebook Audience Insights możesz eksportować w formie pliku PNG, CSV lub PDF. Taka opcja przyda Ci się do zapisywania danych z danego okresu i tworzenia na ich podstawie raportów.

Statystyki grup odbiorców – czy te dane są mi w ogóle potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – oczywiście, że tak.

Im więcej wiesz o swoich grupach odbiorców, tym lepiej dobierzesz pod nie strategie marketingowe. A to, rzecz jasna, niezbędny element skutecznych kampanii. W ich tworzeniu pomogą Ci moje kursy marketingowe online.

Ponadto, dzięki poznaniu odbiorców i ich charakterystyki, dobrze ocenisz też koszty reklamy na Facebooku. Będziesz mógł tworzyć efektywne i skuteczne reklamy, które dzięki segmentacji będą odpowiednio dopasowane do użytkowników i nie przepalą Twojego budżetu.

Facebook Audience Insights to narzędzie analityczne, z którego mimo okrojonych danych cały czas warto korzystać. Dobrze tu zaglądać, by czerpać wiedzę i cenne dane o swojej grupie docelowej. Zarówno o obecnych użytkownikach, jak i ludziach, do których dopiero chcesz trafić i masz pewne hipotezy na temat tego, kim są i czym interesują się na co dzień.

Miłego analizowania. Do przeczytania!

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):