Słowa kluczowe – jak je sprawdzić?

Słowa kluczowe – niezależnie od tego, czy zajmujesz się kampaniami Google Adwords, czy też prowadzisz działania oparte na marketingu treści, jesteś nimi żywo zainteresowany. Chcąc zdobywać uwagę internautów, musisz wiedzieć, czego szukają.

Podstawowym narzędziem do wyszukiwania słów kluczowych jest Planer Słów Kluczowych od Google, jednak warto wiedzieć, że istnieją jeszcze inne, z których możesz skorzystać, by otrzymać więcej propozycji lub porównać wyniki. Oto one:

Keyword.io

Pozwala ustalić słowa kluczowe podobne do wskazanego przez Ciebie, do tego z podziałem na różne kanały – na przykład możesz osobno sprawdzić, czego w obrębie danej tematyki ludzie wyszukują na przykład na Youtube.

Ubersuggest

Sposób działania bardzo podobny do Keyword.io, pozwala zdobyć jeszcze więcej wyników.

Soovle.com

Ciekawostka – pokazuje nie tyle słowa kluczowe, ile podpowiedzi, które Google i inne serwisy (Bing, Yahoo, Amazon, itd.) wyświetla w momencie, gdy użytkownik zaczyna wpisywać treść swojego zapytania.

Czasami jednak nie wiadomo, od czego rozpocząć sprawdzanie potencjalnych wyszukiwań, chociażby wtedy, gdy nasz produkt reprezentuje specyficzną kategorię lub jego nazwa jest niewdzięczna (pamiętasz losowy ciąg znaków, który udaje nazwę Twojego telewizora? No właśnie). Podam Ci na swoim przykładzie.

Słowa kluczowe - narzędzia

Keywordtool.io – słowa kluczowe z podziałem na strony

Ubersuggest – jeszcze więcej słów kluczowych

Soovle.com – podpowiedzi Google i innych serwisów

Jakiś czas temu zachorowałem na tak zwaną “lampę-lawę”. Sęk w tym, że nie miałem pojęcia, jak ten produkt się nazywa. Niewiele myśląc, wpisałem w Google… “lampa z glutem w środku”. Znalazłem artykuł, który uświadomił mnie, jak brzmi fachowa nazwa poszukiwanego przeze mnie akcesorium.

Skąd czerpać wiedzę na temat słownictwa, jakim posługuje się Twoja grupa docelowa, a na które być może nie masz szansy wpaść? Posłuż się monitoringiem internetu, na przykład Brand24. Zdefiniuj listę słów kluczowych pokrewnych Twojej branży i obserwuj na bieżąco wyniki, by dowiedzieć się, jak potencjalni klienci piszą o produktach z Twojej kategorii.

Następnym razem zajmiemy się nie tylko słowami kluczowymi, ale również metodami generowania pomysłów na treści w oparciu o uzyskane wyniki.

 

Do przeczytania!

Artur Jabłoński

 

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):