Jak promować restaurację na Facebooku?

Dziś mam dla Ciebie krótki poradnik dedykowany konkretnej branży, aczkolwiek możesz wykorzystać te rozwiązania w wielu innych przypadkach. Pokażę Ci, jak promować restaurację na Facebooku kilkoma prostymi formatami reklamowymi o niskim koszcie i wysokiej skuteczności.

Promowanie restauracji na Facebooku

Sposobów promowania restauracji na Facebooku jest wiele. Na fanpage’ach dzień po dniu pojawiają się wymyślne zdjęcia dań, menu na dziś, sympatyczne fotki zespołu – te wszystkie formaty, które pomagają zwiększyć zaangażowanie.

Jednocześnie restauracje chętnie korzystają z płatnej reklamy. Ta jednak, sądząc po moim newsfeedzie, zdecydowanie zbyt często ogranicza się do promowania postów.

Tymczasem Facebook daje szereg ciekawych możliwości w zakresie promowania lokalnego biznesu i aż szkoda z nich nie skorzystać.

Jak wyglądają reklamy restauracji na Facebooku? Najczęściej spotykam efektowne zdjęcie dania opublikowane jako post, w którego treści są dane kontaktowe – np. żeby zarezerwować stolik.

Wygląda to przykładowo tak:

jak promować restauracje na facebooku

Skoro zależy nam na telefonach do restauracji, to Facebook ma od tego specjalny typu posta – zadzwoń do mnie. Po kliknięciu w przycisk Call To Action użytkownik łączy się wówczas ze wskazanym przez Ciebie numerem telefonu. Proste i wygodne!

Natomiast mogą być z tym formatem dwa problemy.

Po pierwsze, możesz go po prostu… nie mieć. Tak to czasami na Facebooku bywa. Natomiast to obejdziemy bez problemu – za chwilę dowiesz się, w jaki sposób.

Drugi problem to wyświetlanie tego typu posta na komputerach stacjonarnych i laptopach. Wówczas po kliknięciu użytkownikowi uruchomi się Skype lub jakaś inna aplikacja i raczej nie będzie mógł kontynuować rozmowy. Nie bardzo więc jest sens wyświetlać takie reklamy na tych urządzeniach.

By obejść oba te problemy i skutecznie promować restaurację na Facebooku, wykorzystamy cel reklamowy Zasięg.

jak promować restauracje na facebooku - cel zasięg

Dlaczego akurat ten?

Nie wiem, czy wiesz, ale wybór celu reklamowego na Facebooku ma bardzo duże znaczenie. To temat na inną okazję, ale dziś interesuje nas pod jednym kątem – różne cele reklamowe pozwalają wykorzystać różne przyciski Call To Action.

Tylko w celu reklamowym Zasięg znajdziesz dwa szczególnie interesujące “Zadzwoń” oraz “Jak dojadę”.

Zacznijmy od tego pierwszego. Po ustawieniu grupy odbiorców i przygotowaniu reklamy możesz dodać do posta numer telefonu. To sprawi, że po kliknięciu odbiorca nie będzie wchodził na Twoją stronę, lecz od razu do Ciebie zadzwoni.

reklama na facebooku telefon

Teraz wystarczy, że ustawisz taką reklamę, by wyświetlała się wyłącznie na urządzeniach mobilnych (da się to zrobić w sekcji Umiejscowienia w Zestawie Reklam) oraz napiszesz odpowiednie copy – takie, które zachęca do telefonicznych rezerwacji.

Raz, dwa, trzy i gotowe! A do tego dużo wygodniejsze niż ręczne przepisywanie numeru. Szczególnie na komórce, prawda?

Publikowanie reklamy za darmo

Reklama jest super, ale chcielibyśmy również wykorzystać takiego posta na naszym fanpejdżu. Da się to zrobić, nie płacąc, nawet jeżeli nie masz możliwości tworzenia postów z numerami telefonów.

Wystarczy, że wykorzystasz do tego celu jedną z rzadko odwiedzanych zakładek w menadżerze reklam – Posty Strony. Co po kolei zrobić, opisałem swego czasu w artykule “Reklama na Facebooku za darmo”. Tam cię odsyłam!

Jak promować restaurację na Facebooku – mapka dojazdu

Drugi przycisk Call To Action, który może Ci się przydać to “Jak dojadę”. Działa w ten sposób, że po kliknięciu w reklamę uruchamia się mapa kierująca do konkretnej lokalizacji – w tym wypadku będzie to Twoja restauracja!

reklama na facebooku mapka dojazdu

To świetny sposób na to, by promować swoją restaurację na Facebooku na przykład wśród turystów z zagranicy. Szczególnie, jeśli ustawisz taką reklamę na przykład kilometr wokół największych turystycznych atrakcji. Da się to zrobić bez najmniejszego problemu, choć ta opcja jest domyślnie ukryta. Z podlinkowanego wpisu dowiesz się krok po kroku, jak taką reklamę ustawić.

Pomyśl, jak połączyć opcję kierowania reklam na kilometr wokół dowolnego miejsca na przykład z… promowaniem opcji jedzenia na dowóz.

Na pewno wiesz, gdzie w Twoim mieście jest zagłębie biznesowe. Ustaw reklamę właśnie na ten obszar, dopilnuj, by wyświetlała się w konkretnych godzinach (przede wszystkim przed południem) i zacznij krwawą walkę o terytorium z lokalnym Panem Kanapką! Ok, może bez tego ostatniego…

Jak promować restaurację na Facebooku – rozmowa w Messengerze

Powiedzieliśmy sobie już, że wyświetlanie reklamy restauracji na Facebooku zachęcającej do rozmowy telefonicznej może być średnio skuteczne, jeśli będziemy ją wyświetlać na komputerach.

To nie oznacza, że nie możemy zrobić niczego dobrego dla użytkowników laptopów. Do nich będziemy kierowali reklamę w Messengerze.

Wyklikasz ją w celu reklamowym Ruch, zmieniając po prostu na etapie Zestawie Reklam kierowanie do witryny na kierowanie do Messengera.

reklama na messengerze

Ewentualnie w celu reklamowym Wiadomości.

reklama messenger

Zachęć do rozmowy w sprawie rezerwacji stolika bądź złożenia zamówienia na wynos i tyle!

Jak promować kupon rabatowy do restauracji na Facebooku?

W celu reklamowym “Ruch” znajdziesz jeszcze jedną interesującą z punktu widzenia restauratora opcję – “Oferta”.

jak promować restauracje na facebooku - kupon rabatowy

Konfiguracja tej reklamy niczym się specjalnie nie różni, poza jednym detalem – po kliknięciu użytkownik dostaje przygotowany przez Ciebie kupon rabatowy, który może wykorzystać na stronie internetowej lub, tak jak w Twoim przypadku, na miejscu w restauracji.

Dzięki temu dowiesz się, jak wiele osób przyszło z tej konkretnej reklamy na Facebooku do Twojej restauracji.

Kluczową zaletą tej reklamy jest fakt, że przypomina ona o sobie następnego dnia. Użytkownik, który ją kliknął, dostaje powiadomienie! Reklamę można zapomnieć lub zignorować – z powiadomieniem nie ma takich numerów.

De facto więc docierasz do jednej osoby dwukrotnie za te same pieniądze. Nawet jeśli nie skorzysta z oferty, na pewno prędzej Cię zapamięta.

I to tyle na dziś! Zachęcam Cię do skorzystania z tych kliku ciekawych i rzadko wykorzystywanych formatów, by promować swoją restaurację na Facebooku. Ciekawe posty to nie wszystko – płatna reklama jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza.

Do przeczytania,

Artur Jabłoński

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii PPC (AdWords & FbAds):